Jak działa nikotynowa terapia zastępcza?

NTZ (Nikotynowa Terapia Zastępcza) polega na dostarczaniu do organizmu ściśle określonych dawek nikotyny w innej formie niż palenie papierosów. Plastry, gumy czy tabletki z nikotyną mają pomóc w zniwelowaniu objawów odstawienia i stopniowym redukowaniu zapotrzebowania organizmu na tę substancję.

Dzięki NTZ łatwiej jest walczyć nie tylko z uzależnieniem fizycznym, ale też z psychicznym. Odstawienie papierosów przy podtrzymaniu niezbędnej organizmowi dawki nikotyny umożliwia pracę nad zmianą nawyków bez doświadczania trudnych objawów głodu nikotynowego i zespołu odstawienia.

Istotne jest przy tym, aby ustalić odpowiednią wyjściową dawkę nikotyny dostarczanej do organizmu oraz prawidłowy plan jej stopniowego ograniczania. Zażywanie zbyt niskiej dawki lub zbyt szybkie tempo redukcji doprowadzi do objawów abstynencyjnych i wzmożonej chęci sięgnięcia po papierosa, co może być przyczyną przerwania abstynencji. Dawka zbyt wysoka lub zbyt wolne tempo redukcji będą natomiast podtrzymywać wysokie zapotrzebowanie na nikotynę i uzależnienie będzie trwało.