Jak uniknąć tycia po rzuceniu palenia?

Wiele osób boi się, że po rzuceniu palenia przybierze na wadze. Tycie związane jest przede wszystkim z częstszym podjadaniem. Wynika to z nawyku trzymania papierosa w ustach oraz z faktu wyostrzenia zmysłu smaku. Istnieje jednak kilka zasad, które pozwalają uniknąć nadmiernego przybierania na wadze.

Rzucając palenie, warto zadbać o ruch. Regularne ćwiczenia nie tylko pomogą spalić nadmierne kalorie, ale również przyspieszą regenerację organizmu i powrót do dobrej kondycji. Ważne jest, aby wybrać taką formę aktywności, która będzie przyjemna i nie będzie stanowić przykrego obowiązku. Wiele zależy tu zatem od osobistych preferencji.

Z nawykiem trzymania papierosa w ręku można walczyć poprzez zajęcie dłoni czymś innym. Wiele osób zastępuje papierosa niezdrowymi przekąskami. Warto zatem wybierać zdrowe produkty – warzywa i owoce o niskiej kaloryczności. Najlepszym pomysłem jest jednak znalezienie sobie zajmującego hobby – rysowanie, szydełkowanie, pisanie czy gry planszowe to doskonałe sposoby na zajęcie rąk i odciągnięcie uwagi od papierosów.

Pojawiający się głód można łagodzić wodą. Odpowiednie nawadnianie organizmu ma również duże znaczenie w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji, dlatego zawsze warto mieć pod ręką butelkę z wodą.

Najważniejsza jest zatem świadomość tego, że rzucenie palenia wiąże się z pewnymi nawykami, które należy wyeliminować lub przekształcić.