Jak moi bliscy mogą mi pomóc w rzuceniu palenia?
Bliscy – rodzina i przyjaciele – to doskonałe źródło motywacji do zmiany. Ich namowy i wsparcie mają ogromną siłę i mogą być istotną przyczyną podjęcia decyzji o rzuceniu palenia. Są również bardzo pomocne w podtrzymaniu tej decyzji i zachowaniu abstynencji.
Najbliższe otoczenie powinno zatem wprost wyrażać swoje obawy i wątpliwości związane z konsekwencjami palenia. Trzeba przy tym pamiętać, że te konsekwencje dotyczą nie tylko samego palacza, ale również wszystkich osób w jego otoczeniu, które narażone są na palenie bierne.
Palenie jest nie tylko źródłem problemów zdrowotnych, ale również dyskomfortu – nieświeży oddech palacza, nieprzyjemny zapach jego odzieży czy zaduch w domu mogą drażnić i przeszkadzać otoczeniu. Jasny komunikat na ten temat, szczególnie pochodzący od osób ważnych, może być doskonałą motywacją do rzucenia papierosów.
Rola bliskich nie ogranicza się jednak jedynie do motywowania. Ponieważ tak istotnym elementem uzależnienia od nikotyny są automatyczne nawyki, bliscy mogą pomóc identyfikować sytuacje wyzwalające chęć sięgnięcia po papierosa, a następnie modyfikować odruchowe reakcje.
Jeśli np. palacz sięgał po papierosa podczas spotkań towarzyskich przy piwie, przyjaciele mogą zmienić format tych spotkań. Dobrym pomysłem będzie np. wspólne granie w gry planszowe, co daje zajęcie dla rąk, odwraca uwagę od głodu nikotynowego i pozwala przełamać utarte schematy prowadzące do automatycznych reakcji. Dzięki tego rodzaju wsparciu nie trzeba rezygnować z kontaktów towarzyskich, co jest częstą obawą wśród rzucających palenie.
Bliscy odgrywają zatem ogromną rolę w rzucaniu palenia. Są źródłem motywacji i wspierają samoobserwację oraz samokontrolę. Najważniejsze jest, aby rozumieli przyczyny decyzji o zaprzestaniu palenia, byli skłonni do pomocy i wyrozumiali w przypadku potknięć i przerwania abstynencji.