Jakie kroki muszę podjąć, by rzucić palenie na stałe?
Rzucanie palenia jest bardzo trudnym procesem, dlatego najważniejsze jest, aby się do niego odpowiednio przygotować. Warto uzyskać solidną, rzetelną wiedzę na temat skutków palenia, mechanizmów powstawania uzależnienia i tego, czego można spodziewać się po rzuceniu – objawów abstynencji, ale też efektów pozytywnych.
Dla powodzenia terapii najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej motywacji do zmiany. Motywacja płynąć może z wielu źródeł. Niektórych bardziej przekonują względy zdrowotne, innych ekonomiczne. Ważne, aby znaleźć powody do rzucenia, które będą istotne dla ciebie.
Niezwykle ważne jest uzyskanie wsparcia osób bliskich – rodziny i przyjaciół. Osoby z twojego otoczenia mogą wyłapać wiele automatycznych zachowań związanych z paleniem, których możesz nawet nie być świadomy. Pomogą zidentyfikować bodźce wyzwalające chęć sięgnięcia po papierosa, zaoferują wsparcie i zachęcą do wytrwania w abstynencji, podbudowując motywację.
Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na rzucenie, jest jednak sięgnięcie po pomoc specjalisty. Lekarz, przepisując odpowiednie środki, pomoże zminimalizować objawy odstawienia nikotyny, które są szczególnie silne w pierwszych dniach i tygodniach abstynencji. Z drugiej strony odpowiednia terapia psychologiczna ułatwi zmianę nawyków i wyjście z uzależnienia psychicznego. Badania jasno pokazują, że najwyższą skuteczność wykazują mieszane programy terapeutyczne, które łączą interwencje farmakologiczne z psychologicznymi.