Czy filtry w papierosach zwiększają ryzyko raka?
Filtry do papierosów pierwotnie miały służyć selektywnej redukcji lotnych składników dymu. Andrzej Starek i Irma Podolak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w jednej ze swoich prac naukowych podkreślają, że filtry z octanu celulozy zatrzymują do 75% rakotwórczych, lotnych N-nitrozoamin. Filtry z perforacją umożliwiają rozcieńczanie dymu papierosowego powietrzem i zatrzymują więcej tlenku węgla, cyjanowodoru i aldehydu octowego niż tradycyjne filtry [1].
Doktor Peter G. Shields w artykule „Cigarette Filter Ventilation and its Relationship to Increasing Rates of Lung Adenocarcinoma” jednoznacznie stwierdza, że filtry w papierosach mogą zwiększać ryzyko raka. Jego zdaniem szczególnie groźne są filtry perforowane. Niewielkie otwory pozwalają palaczom wdychać jeszcze więcej dymu, a dodatkowo dają im złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ rzekomo ograniczają ilość substancji rakotwórczych, które przedostają się do organizmu. Shields wiąże wprowadzenie dziurkowanych filtrów ze zwiększeniem zachorowań na gruczolakoraka — rodzaju złośliwego nowotworu, który jest szczególnie powiązany z nałogiem tytoniowym [2].
Naukowcy z Medical Universe of South Carolina udowodnili, że zarówno papierosy bez filtra, jak i modele z filtrem powodują poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Palenie zwiększa ryzyko raka — niezależnie od tego, czy palacze sięgają po filtry tradycyjne, czy wersję „light” [3].
Thomas Novotny i jego współpracownicy z Uniwersytetu Stanowego w San Diego domagają się zakazania sprzedaży papierosów z filtrem. Naukowcy twierdzą, że wprowadzenie filtrów było zabiegiem, który napędził rozwój przemysłu tytoniowego, a same filtry pozwoliły na mocniejsze zaciąganie się papierosami, przez co do płuc palaczy przedostaje się jeszcze więcej substancji rakotwórczych [4].
Źródła:
- http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-03a1eaad-19a4-4651-9bbe-7292f7af7a46/c/01_RPZH_vol_60_nr_4-2009_299.pdf,
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6059254/,
- https://www.abstractsonline.com/pp8/#!/5789/presentation/23033,
- https://tobaccocontrol.bmj.com/content/20/Suppl_1/i25.