Palę głównie na imprezach i spotkaniach ze znajomymi. Czy powinienem unikać kontaktów towarzyskich, aby nie wrócić do nałogu?
Palenie towarzyskie jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi spotykają się osoby rzucające nikotynę. Luźna atmosfera spotkań z przyjaciółmi i alkohol znoszą zahamowania, ograniczają samokontrolę i dostarczają wielu bodźców wspierających chęć zapalenia papierosa.
Rzucając palenie, nie trzeba i nie warto rezygnować z kontaktów społecznych i towarzyskich spotkań. Wsparcie przyjaciół i znajomych może wręcz pomóc utrzymać abstynencję i na trwałe zerwać z nałogiem. Warto poinformować otoczenie o podjętej abstynencji i poprosić o wsparcie.
W sytuacjach, które narażają rzucającego palenie na kontakt z dymem i innymi bodźcami uruchamiającymi odruchy palacza, bardzo ważne jest zachowanie samokontroli i odpowiednie reagowanie. Należy unikać zadymionych pomieszczeń lub poprosić znajomych, by nie palili w naszej obecności – wyszli na zewnątrz lub stanęli trochę dalej. Warto również unikać alkoholu, który ogranicza asertywność i zdolność samokontroli.
W celu zmiany nawyków można zaproponować znajomym nowe formy spędzania wolnego czasu – wspólne uprawianie sportu, gra w planszówki czy po prostu zmiana miejsca spotkań na takie, w którym nie można palić, pomoże zachować abstynencję i odciągnąć uwagę od nikotynowego głodu.