Jak często powinno się wykonywać badania lekarskie, aby kontrolować skutki palenia?
Wieloletni palacze powinni pamiętać, aby regularnie umawiać się na badanie lekarskie. Uzależnienie od nikotyny podwyższa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, nowotworów, choroby wieńcowej oraz przewlekłych chorób płuc [1]. Wczesne wykrycie niebezpiecznych schorzeń pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia i uratowanie zdrowia oraz życie palacza, dlatego wizyta u lekarza powinna stanowić punkt obowiązkowy dla osób uzależnionych od nikotyny.
Pakiet badań dla palaczy obejmuje między innymi regularne kontrolowanie stanu płuc i układu krwionośnego. Osoby uzależnione od nikotyny powinny pamiętać o zapisaniu się na:
- badanie krwi — przynajmniej raz do roku,
- spirometrię — raz do roku,
- prześwietlenie płuc palacza — raz do roku,
- EKG — co 2 lata [2].
Profilaktyka układu oddechowego przyczynia się do zmniejszenia liczby zgonów wywołanych przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Badania wskazują, że w krajach rozwiniętych aż 85-90% przypadków wspomnianej choroby jest spowodowanych paleniem papierosów [3]. Podstawowe badanie, które pozwala na wczesne wykrycie tego schorzenia to spirometria.
Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Na szczęście można się uchronić przed wieloma chorobami spowodowanymi uzależnieniem od nikotyny. Kluczem do wykrycia niebezpiecznych zmian jest regularna kontrola u specjalisty. Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie lekarza pierwszego kontaktu, który zasugeruje niezbędne badania dla palacza i wskaże, jak często należy je wykonywać.
- https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.psjd-9b9e9125-97ba-47e4-af80-ffb57829bdb3,
- https://www.everydayhealth.com/lung-respiratory/stop-smoking/6-medical-tests-every-smoker-needs/
- Górecka D., Puścińska E., Profilaktyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, Adv. Respir. Med. 2011, 79(3), 239-245.