Jakie są sposoby na radzenie sobie z poczuciem zmęczenia spowodowanym odstawieniem nikotyny
Nikotyna zawarta w papierosach silnie uzależnia, a wieloletni palacze po zerwaniu z nałogiem doświadczają szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, frustracja, czy poczucie zmęczenia. Większość negatywnych odczuć utrzymuje się od momentu rzucenia palenia, aż do 2-4 tygodni po definitywnym zerwaniu z nałogiem [1].
Centers for disease Control and Prevention zapewnia, że senność i zmęczenie po rzuceniu palenia to powszechne objawy, które z reguły towarzyszą ludziom próbującym wyrwać się z nałogu. Najczęstszym powodem tych dolegliwości są problemy ze snem. Skuteczne sposoby na zmęczenie to na przykład:
- rezygnacja z picia napojów z kofeiną wieczorem, w nocy oraz późnym popołudniem,
- unikanie bezpośrednio przed pójściem spać urządzeń emitujących niebieskie światło,
- zjedzenie lekkiej, niskokalorycznej kolacji,
- wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej,
- zasypianie i wstawanie o tych samych porach — nawet w weekendy [2].
Badacze z Pennsylvania State University wykazali, że osoby próbujące odstawić nikotynę często mają takie same dolegliwości, jak ludzie zmagający się z reakcją zapalną. Ich zdaniem zmęczenie po rzuceniu palenia oraz inne objawy można uśmierzyć przy pomocy leków przeciwzapalnych. Przeprowadzone badania potwierdzają hipotezę głoszącą, że byli palacze mogą doświadczać depresji, bólów mięśni oraz odczuwać ciągłe zmęczenie podobnie, jak osoby cierpiące na ostrą albo przewlekłą chorobę. Zdaniem Doktor Corwin oraz Doktor Laury Klein terapia przeciwzapalna pomoże złagodzić te objawy [3].
źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17365764/,
- https://www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/quit-smoking/7-common-withdrawal-symptoms/index.html,
- https://www.sciencedaily.com/releases/2002/02/020222074202.htm.