W dymie papierosowym jest około 4000 związków chemicznych. Wśród nich są substancje, które wchodzą również w skład rozpuszczalników, środków owadobójczych, silnych środków czyszczących, farb lub paliw. [1]

Jednorazowy kontakt z pojedynczymi chemikaliami może powodować silne podrażnienia skóry lub układu oddechowego, zatem regularna ekspozycja na cały wachlarz szkodliwych środków trwale zmienia kondycję skóry palacza i prowadzi do wielu poważnych chorób. Jakie problemy z cerą może wywołać czynne lub bierne palenie tytoniu? Czy palenie papierosów powoduje szybsze starzenie się skóry?

Palenie papierosów – wpływ na skórę

Palenie papierosów jest czynnikiem, który wpływa na ograniczenie przepływu krwi w naczyniach, zmniejsza jej zdolność do transportowania tlenu do komórek ciała i osłabia układ odpornościowy. [2] Gorsze ukrwienie tkanek i zmniejszenie zdolności do walki patogenami znajdują swoje odzwierciedlenie w kondycji skóry. Szkodliwe substancje wchodzące w skład dymu tytoniowego obniżają również poziom witamin A, C oraz E, które odpowiadają za elastyczność skóry, wspomagają jej regenerację i chronią ją przed działaniem wolnych rodników. [2] Brak ochrony przed wolnymi rodnikami przyspiesza pojawienie się zmarszczek oraz brązowych plam. Papierosy wysuszają skórę i powodują powstanie zrogowaciałych obszarów.

Palenie papierosów a starzenie się skóry

Wypalanie paczki papierosów dziennie przyspiesza proces starzenia się skóry o około 10 lat. Z powodu niedotlenienia skóry twarzy zmniejsza się produkcja włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. W efekcie palacze i palaczki szybciej zauważają u siebie zmarszczki, zwłaszcza tzw. zmarszczki palacza. Są to promieniście rozchodzące się zmarszczki wokół ust, które powstają w wyniku częstej i intensywnej pracy mięśnia okrężnego ust. [2] Badania pokazują, że skóra 40-letniego palacza jest w takiej samej kondycji jak skóra 70-letniej osoby niepalącej. [2]

Jakie choroby skóry wywołuje palenie papierosów?

Regularne palenie wyrobów nikotynowych powoduje szereg schorzeń skóry, takich jak trądzik palacza czy inne nieprzyjemne dla skóry choroby, do których może prowadzić uczulenie na nikotynę. Osoby regularnie palące papierosy są częściej narażone na wystąpienie rozległych zmian łuszczycowych. [2] Regularna ekspozycja na toksyczny dym papierosowy utrudnia wyleczenie istniejących chorób skóry, dlatego osobom zmagającym się z problemami skórnymi zaleca się ograniczenie lub całkowite odstawienie nikotyny.

Atopowe zapalenie skóry a palenie papierosów

Problemy z jędrnością i elastycznością skóry oraz jej nadmierna suchość zaostrzają objawy atopowego zapalenia skóry. [2] Matki, które palą papierosy w okresie ciąży oraz tuż po urodzeniu dziecka, narażają je na atopowe zapalenie skóry. W przypadku rozpoznania ciąży konieczne jest zaprzestanie przez przyszłą mamę regularnego palenia papierosów oraz unikanie osób palących.

Jak pielęgnować cerę palacza?

Osoby regularnie palące papierosy powinny szczególnie zadbać o odżywienie, oczyszczenie i nawilżenie swojej skóry. Bardzo ważny jest dokładny demakijaż, który powinien być wykonywany rano i wieczorem. Aby przywrócić odpowiednie pH cery, należy zastosować odpowiednio dobrany tonik, a następnie nawilżyć skórę twarzy kremem. Wskazane jest stosowanie raz w tygodniu peelingów do twarzy, a dwa razy w tygodniu nawilżających i odżywczych masek.

Przy pielęgnacji skóry palacza należy zwrócić szczególną uwagę na okolice oczu i ust, aby opóźnić powstawanie zmarszczek. Osoby, których problemem jest ziemista lub żółta skóra od papierosów, mogą nakładać delikatny makijaż, który poprawi koloryt cery, a jednocześnie nie zaburzy jej nawilżenia. [3]

Jak zmienia się skóra palacza po rzuceniu palenia?

Regeneracja cery po odstawieniu nikotyny jest możliwa, ale tylko do pewnego stopnia. Lepsze dostarczanie tlenu i składników odżywczych poprawi koloryt skóry, jej jędrność i elastyczność. Cera będzie lepiej nawilżona, odzyska dawny blask i promienność. Zauważalna będzie także poprawa kondycji włosów oraz paznokci, które po kilku tygodniach pozbędą się przebarwień związanych z paleniem. [2]

Poważniejsze skutki długotrwałego palenia papierosów pozwolą zniwelować profesjonalne zabiegi kosmetyczne, takie jak peelingi chemiczne, mezoterapia, peeling kawitacyjny lub zabiegi związane z wykorzystaniem fal radiowych. [3] Nie pomogą one całkowicie zatuszować skutków wieloletniego palenia papierosów, ale wpływają dobroczynnie na stan skóry wystawianej na działanie szkodliwych czynników w trakcie palenia.

Palenie papierosów a wygląd skóry to temat bardzo często bagatelizowany przez palaczy. Negatywne skutki palenia papierosów nie omijają również cery, włosów i paznokci. Wiele substancji zawartych w papierosach, począwszy od nikotyny, osłabia ukrwienie skóry oraz niejednokrotnie prowadzi do rozwoju poważnych chorób, takich jak łuszczyca, trądzik czy AZS. W celu usprawnienia leczenia problemów skórnych lub zastosowania profilaktyki zalecane jest całkowite zrezygnowanie z palenia papierosów. Przy problemach z rzuceniem palenia przydatne będą tabletki, plastry lub inne preparaty zmniejszające głód nikotynowy.

Źródła:

[1] https://www.gov.pl/attachment/424ecb2b-fea1-48fa-9016-95d5facd43ce
[2] J. Sałata-Nowak, I. Flisiak, B. Chodynicka, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, „Przegląd Dermatologiczny” 2010
[3] http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.3-3.pdf