Dym papierosowy zawiera około czterech tysięcy szkodliwych substancji, w tym 60 rakotwórczych. Palenie papierosów nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie, niszczy także urodę. Brzydka cera nie jest jedynym związanym z wyglądem skutkiem uzależnienia od nikotyny. Równie często mówi się o problemach z kondycją włosów i paznokci. Poznaj wpływ nikotyny i innych substancji zawartych w papierosach na urodę. Sprawdź, jak wygląda twarz palacza i czy cera po rzuceniu palenia może się diametralnie zmienić.

Skóra palacza – o wiele szybsze starzenie się

Proces starzenia u osób palących papierosy przebiega szybciej niż u niepalących. Jak pokazują badania, skóra czterdziestolatków palących od wielu lat biologicznie jest niemal taka sama jak siedemdziesięciolatków, którzy nie palą i nigdy tego nie robili. Inne dane wskazują na to, że palenie przyspiesza fizjologiczne starzenie skóry o 10 lat. Tyle w kwestiach stricte biologicznych. Warto również spojrzeć na twarz palacza, która wizualnie wydaje się mniej więcej dwa lata starsza od twarzy osoby niepalącej. Co więcej, palacze i palaczki powinni liczyć się z tym, że są niemal pięć razy bardziej narażeni na wystąpienie przedwczesnych zmarszczek niż niepalący. Jeżeli skóra palacza jest wystawiona na dodatkową ekspozycję promieniowania nadfioletowego (na przykład od słońca lub solarium), prawdopodobieństwo wcześniejszego starzenia się jest dwanaście razy większe niż w przypadku osoby bez nałogu palenia papierosów.

Twarz palacza przed i po – jak wygląda?

Palenie szkodzi. Widać to już na pierwszy rzut oka, gdy spojrzymy na nałogowego palacza. Palaczka, która nie zdołała pozbyć się tak zwanej twarzy nikotynowej, a mogła zrobić to jedynie w wyniku rezygnacji z palenia, musi liczyć się z mniej atrakcyjnym wyglądem niż u swoich niepalących koleżanek. Naukowiec D. Model posłużył się określeniem „twarz palacza”, by opisać cechy twarzy charakterystyczne dla osób nadużywających nikotyny. Jak wygląda tytoniowa twarz?

Cechy twarzy palacza / twarzy nikotynowej to:

  • skóra zabarwiona na szaro,
  • liczne przebarwienia,
  • pionowe zmarszczki wokół ust,
  • zmarszczki wokół oczu.

Badacze, wyznaczając charakterystyczne cechy twarzy palacza, skupili się między innymi na analizie bliźniaczek, z których jedna paliła wiele lat, a druga nie paliła wcale. Twarz siostry niepalącej wyglądała zdecydowanie młodziej.

Papierosy a trądzik – czy papierosy nasilają jego obecność?

Jak można przeczytać w czasopiśmie „Przegląd Dermatologiczny”, redagowanym przez specjalistów w tej dziedzinie, mimo że dotąd jednoznacznie nie potwierdzono, że papierosy nasilają trądzik, to wiele palaczek wskazywało na takie objawy jak przebarwienia oraz łuszcząca się skóra na twarzy. Konflikt na linii papierosy–cera pokazuje, że jeśli chcemy pięknie wyglądać, nie warto sięgać po nikotynę. Paląca dziewczyna czy chłopak będący palaczem są także mniej atrakcyjnymi potencjalnymi partnerami do związku. Moda na palenie dawno już się skończyła.

Rzucenie palenia a cera

Zastanawiasz się, jak zmienia się twarz palacza po rezygnacji z palenia? Efekty rzucenia palenia nie są widoczne natychmiast. Z dnia na dzień obserwowana jest jednak poprawa cery. Po mniej więcej miesiącu od odstawienia papierosów Twoja skóra powinna być już bardziej nawilżona i jędrna. Jeśli więc zastanawiasz się, czy skóra po rzuceniu palenia będzie zdrowsza, mamy dobrą wiadomość – tak, jak najbardziej.

Cera po rzuceniu palenia papierosów będzie wyglądać lepiej. Dopóki jednak palisz, musisz liczyć się ze słabą kondycją skóry. W niektórych przypadkach nawet intensywne zabiegi odmładzające nie będą w stanie naprawić tego, co zepsuł nałóg. Co więcej, bardzo często nadużywanie nikotyny jest wręcz przeciwwskazaniem do tego, by skorzystać z możliwości medycyny estetycznej, ponieważ rany palaczki gorzej się goją.

Problemy z cerą po rzuceniu palenia występują bardzo rzadko. Czasem jednak gorsza cera może pojawić się jako chwilowy efekt odzyskiwania równowagi w skórze. Zasadniczo jednak Twoja skóra ulegnie diametralnej poprawie, Twoje zęby staną się bielsze, zniknie również nieprzyjemny zapach z ust. Po upływie około 9 tygodni płuca będą lepiej funkcjonować.

Wpływ palenia na włosy i paznokcie

Niszczący wpływ nikotyny objawia się nie tylko poprzez źle wyglądającą skórę, ale również poprzez słabsze i mniej atrakcyjne włosy i paznokcie. Przedwczesne siwienie, wypadanie włosów oraz ich matowy wygląd – to konsekwencje palenia papierosów. Dym papierosowy prowadzi do zaburzeń mikrokrążenia, zachwiania równowagi w cyklu wzrostu włosa, a nawet uszkodzenia DNA w mieszkach. Włosy po rzuceniu palenia mogą odzyskać swój dawny blask.

Natomiast paznokcie palacza odznaczają się brzydkim, żółtawym odcieniem. Kolor ten jest wywołany przez substancje smoliste wnikające bezpośrednio pod płytkę paznokcia. Paznokcie wracają do swojego pierwotnego stanu dopiero po kilku tygodniach od zerwania z nałogiem – gdy całkowicie odrosną. Jeżeli zależy Ci na tym, by odzyskać urodę odebraną przez papierosy, koniecznie sięgnij po Recigar – preparat, który pomoże Ci w nierównej walce z nikotyną. Dzięki niemu chęć na papierosa zniknie, a cera, włosy i paznokcie nabiorą dawnego blasku. Przywróć im zdrowy wygląd.

Bibliografia:

  • A. Budzianowska, Ochrona przed dymem tytoniowym – preparaty kosmetyczne z glonów, „Farmacja Współczesna” 2013, 6, 1-4, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201303_Farmacja_005.pdf.
  • J. Sałata-Nowak, I. Flisiak, B. Chodynicka, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, „Przegląd Dermatologiczny” 2010, 97, 342-348.
  • E. Banasiak, Zasady pielęgnacji skóry osób narażonych na nikotynę, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, 3, 243-250, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.3-3.pdf.