Gdzie szukać pomocy w rzuceniu palenia?
Ponieważ nałóg tytoniowy jest tak silny, samodzielne zerwanie z nim udaje się bardzo nielicznym. Warto zatem skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zacząć można od lekarza rodzinnego, który skieruje nas do odpowiednich specjalistów. Pomoc lekarska przyda się nie tylko w procesie samego rzucania tytoniu, ale również w walce ze zdrowotnymi konsekwencjami przewlekłego palenia.
Warto skorzystać z pomocy psychologicznej w celu ustalenia odpowiedniego programu walki z uzależnieniem psychicznym, zmiany nawyków i wykształcenia nowych, zdrowych reakcji na czynniki wyzwalające chęć sięgnięcia po papierosa. Psycholog pomoże również opracować plan działania na wypadek pojawienia się bardzo silnego głodu nikotynowego, a także w sytuacji przerwania podjętej już abstynencji nikotynowej.
W walce z uzależnieniem fizycznym pomocne mogą być nikotynowe terapie zastępcze. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty, jednak zawsze dobrze skonsultować się z lekarzem przed ich zastosowaniem.
Pomoc i wsparcie znaleźć można również w grupach samopomocowych organizowanych stacjonarnie lub online. Wsparcie grupy może być bardzo cennym elementem wychodzenia z nałogu i źródłem wiedzy oraz doświadczenia osób borykających się z tym samym problemem.
Od wielu lat funkcjonuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00 pod numerem +48-801-108-108 porozmawiać można ze specjalistami, otrzymując wsparcie i wskazówki dotyczące zrywania z nałogiem.
[1] http://www.if-pan.krakow.pl/pjp/pdf/2006/6_777.pdf. Data dostępu 13.08.19.