Jakie są skutki palenia dla układu trawiennego?
Nałogowe palenie papierosów oraz papierosów elektronicznych ma niekorzystny wpływ na układ trawienny. Substancje zawarte w dymie tytoniowym wywołują szereg dolegliwości oraz chorób na każdym odcinku układu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, kończąc na jelicie grubym. Regularne palenie papierosów powoduje nieświeży oddech, który może powodować dyskomfort u osób, z którymi na co dzień przebywasz. [1] Twoje zęby zapewne nie są już tak białe, jak kiedyś i mimo regularnego mycia, osadza się na nich większa ilość płytki nazębnej. [2] Jeżeli nie zdecydujesz się na rzucenie palenia, szybciej niż inni doświadczysz bolesnych chorób dziąseł i wypadania zębów. [3]
Nikotyna i inne substancje zawarte w papierosach znacznie obniżają wrażliwość na smaki, a także zmniejszają przyswajanie podstawowych pierwiastków. [4] Dlatego, jeżeli palisz, Twoja dieta powinna być o wiele bardziej zróżnicowana niż dieta osób niepalących. Całkowite odstawienie papierosów pozwoli Ci na nowo cieszyć się bogactwem smaków i zapachów, dotychczas przytłumionym przez regularne palenie.
Palenie papierosów a trawienie to także znacznie poważniejsze konsekwencje niż względy estetyczne i zmysłowe. Według danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, co trzeci nowotwór jamy ustnej i przełyku i co czwarty nowotwór wątroby jest następstwem nałogowego palenia papierosów. [5] Substancje zawarte w dymie tytoniowym bezpośrednio wpływają także na rozwój raka żołądka, raka jelita grubego oraz raka odbytnicy. [6] Aż 35% zgonów na nowotwory w Polsce to konsekwencja regularnego palenia papierosów.
Źródła:
ONZ [1][2][3] https://www.unic.un.org.pl/oionz/ponad-100-powodow-dla-ktorych-warto-rzucic-palenie/3414
UMK [4] https://www.biziel.umk.pl/assets/files/Zywieniowe_wsparcie_palaczy.pdf
WUM [5][6] https://niespalajsie.wum.edu.pl/node/63