Jakie substancje chemiczne znajdują się w dymie tytoniowym?
Bierne palenie jest tak samo, a może nawet bardziej szkodliwe, jak palenie czynne. Badania pokazały bowiem, że boczny strumień dymu papierosowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym bezpośrednio wdychany przez palaczy. Bierni palacze, którzy regularnie mają kontakt z dymem tytoniowym,
są więc bardziej narażeni nie tylko na uzależnienie od nikotyny, ale też na typowe dla palaczy choroby.
Jednym z najczęściej występujących efektów biernego palenia są alergie oddechowe przejawiające się łzawieniem, pieczeniem i swędzeniem oczu, przewlekłym katarem i kaszlem. Często u biernych palaczy pojawiają się infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.
Konsekwencją nieleczonych alergii i infekcji może być rozwój astmy oskrzelowej.
Palenie bierne prowadzi także do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rozedmy, a także nowotworów układu oddechowego. Poza tym wystąpić mogą objawy ze strony układu krążenia, przede wszystkim nadciśnienie tętnicze. Badania pokazują, że osoby narażone na bierne wdychanie dymu tytoniowego częściej umierają z powodu udaru mózgu i zawału serca.
Trzeba też pamiętać, że palenie bierne w ciąży jest niezwykle szkodliwe nie tylko dla ciężarnej, ale również dla płodu. Może prowadzić do wielu położniczych powikłań, w tym do poronienia, odklejenia się łożyska czy przedwczesnego porodu. Dzieci, których matki były w czasie ciąży wystawione na działanie dymu tytoniowego, rodzą się z mniejszą masą i znacznie częściej mają problemy z oddychaniem. Zaburzeniu ulega także rozwój układu nerwowego przejawiający się późniejszymi problemami z koncentracją, zapamiętywaniem i uczeniem się.