Jakie zagrożenia wiążą się z paleniem papierosów?
Palenie papierosów jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Wiąże się nie tylko z uzależnieniem, ale też z wieloma dolegliwościami i chorobami. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko raka płuc, chorób serca i układu krążenia oraz układu oddechowego. Na skutek palenia rocznie umiera aż 70 tysięcy Polaków, a palacze żyją przeciętnie od 10 do 20 lat krócej niż osoby niepalące.
Badania jasno wskazują, że osoby palące znacznie częściej umierają na zawał serca, udar mózgu i liczne nowotwory (płuc, krtani, gardła, języka, a także trzustki czy nerek). Częściej występują u nich infekcje dróg oddechowych, mają wyższe ciśnienie tętnicze, zwiększone jest także ryzyko astmy, rozedmy płuc zaćmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Palenie tytoniu związane jest również z chorobami układu pokarmowego, w tym wrzodami żołądka oraz dwunastnicy, nowotworami jelita grubego i odbytnicy. Palenie zmniejsza też gęstości kości, prowadząc do większego ryzyka osteoporozy. Pojawiają się także choroby zębów i dziąseł oraz przewlekły problem z nieświeżym oddechem. Tytoń przyspiesza również procesy starzenia się skóry, prowadząc do powstawania zmarszczek i ogólnego pogorszenia kondycji i wyglądu cery.
Palenie tytoniu ma zatem wpływ na cały organizm i wszystkie tkanki. Prowadzi do uszkodzenia wielu narządów, obniżenia odporności organizmu, pogorszenia ogólnej kondycji i stanu zdrowia. Długotrwałe palenie wywołuje szereg przewlekłych i bardzo ciężkich chorób, których konsekwencją może być trwałe kalectwo, a nawet śmierć.