Substancje zawarte w papierosach mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, powodując jego przedwczesne starzenie. Palenie przyczynia się do pojawiania się wielu schorzeń – począwszy od chorób skóry, poprzez choroby układu krążenia, na nowotworach skończywszy. Zawartość nikotyny w papierosie działa destrukcyjnie na organizm człowieka. Mimo to wiele osób nie potrafi odmówić sobie palenia.

Czy to już uzależnienie?

O szkodliwości palenia papierosów wie każdy. Substancje smoliste w papierosach to mieszanina toksycznych związków, które oddziałują w negatywny sposób na organizm, powoli go zabijając. Niestety, wiele osób nie potrafi wyrwać się z uzależnienia, pomimo wiedzy na temat tego, jak bardzo jest ono szkodliwe. O nikotynizmie świadczy obecność co najmniej 3 spośród 7 objawów, takich jak:

  • zwiększony poziom tolerancji na palenie,
  • pojawianie się objawów niepożądanych związanych z odstawieniem tytoniu,
  • uczucie przymusu kontynuowania palenia,
  • palenie mimo chęci rezygnacji z tej czynności,
  • większe niż planowane wypalanie tytoniu,
  • stawianie palenia na pierwszym miejscu,
  • poświęcanie znacznej ilości czasu na palenie.

Jeżeli zauważasz u siebie te objawy, najprawdopodobniej jesteś uzależniony. Zobacz, jaki wpływ na Twój organizm może mieć palenie.

Zagrożenia, które towarzyszą paleniu

Jeden ze skutków palenia papierosów to szybsze starzenie się organizmu. Do ciekawych wniosków doszli badacze z Katedry i Zakładu Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego imienia Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zaobserwowali, że stan skóry uzależnionych czterdziestolatków przypomina skórę niepalących siedemdziesięciolatków. Chcąc powstrzymać kolejne negatywne zmiany, trzeba rzucić palenie. Wnioski z badania zostały opublikowane w „Przeglądzie Lekarskim” w 2012 roku.

Co więcej, pod wpływem palenia pogorszeniu ulega także kondycja włosów czy paznokci. Musisz jednak pamiętać, że to jedne z najmniej drastycznych zmian w organizmie wywołanych paleniem.

Wpływ palenia papierosów na zdrowie człowieka jest ogromny. Palenie papierosów powoduje:

  • nowotwory – są trudne do wyleczenia i charakteryzują się wysoką śmiertelnością; najczęściej nowotwory wynikające z palenia zlokalizowane są w krtani, przełyku czy płucach, ale mogą pojawiać się również w innych miejscach – na wargach, w jamie ustnej czy w nerkach;
  • choroby układu krążenia – nikotyna w organizmie sieje tak ogromne spustoszenie, że podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy udaru mózgu, a także zakrzepicy żył kończyn dolnych;
  • choroby układu oddechowego – działanie nikotyny dostrzegalne jest także w kontekście chorób układu oddechowego, nie można tu pominąć między innymi większego ryzyka astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc;
  • choroby okresu okołoporodowego – palenie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, a nawet zgonu dziecka; śmierć łóżeczkowa znacznie częściej dotyka dzieci palaczy;
  • choroby układy hormonalnego – palenie papierosów prowadzi do niedoboru męskich hormonów płciowych, co ma wpływ na możliwości rozrodcze;
  • choroby oczu – wpływ papierosów na organizm jest tak silny, że palenie może także sześciokrotnie zwiększać ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i upośledzenia widzenia;
  • choroby zębów – palacze są dużo bardziej narażeni na wystąpienie paradontozy i wcześniejszą utratę zębów;
  • choroby układu pokarmowego – nie można zapominać o wpływie palenia tytoniu na organizm człowieka również w kontekście układu pokarmowego; palenie intensyfikuje wydzielanie soku żołądkowego, co przekłada się na występowanie zgagi i choroby wrzodowej żołądka u palących;
  • płodność – palenie niekorzystnie wpływa na płodność u mężczyzn i kobiet; wpływ nikotyny na organizm jest tak ogromny, że nałogowe palenie zmniejsza liczbę i ruchliwość plemników;
  • cukrzyca – palenie papierosów może zwiększać ryzyko rozwinięcia się retinopatii cukrzycowej;
  • reumatoidalne zapalenie stawów – badacze przestrzegają przed paleniem papierosów jako czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby.

Nie można także nie wspomnieć o negatywnym wpływie substancji zawartych w papierosach na stan psychiczny człowieka. Okazuje się, że zwłaszcza u młodych ludzi nadużywanie tytoniu może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób i zaburzeń psychicznych, na przykład depresji.

Wpływ palenia na organizm w zależności od płci

Nowotwory to jedno z największych zagrożeń związanych z paleniem tytoniu. O szkodliwym działaniu nikotyny na organizm mężczyzn świadczy chociażby fakt, że palacze o wiele częściej narażeni są na impotencję. Badania sugerują, że problem może dotyczyć około 115 tysięcy Polaków w wieku 30–49 lat. Obserwuje się negatywny wpływ nikotyny na funkcje i kurczliwość naczyń krwionośnych, niezbędnych do utrzymania erekcji. Drugim czynnikiem, który może oddziaływać na problemy intymne mężczyzn, jest fakt, że w wyniku palenia papierosów zmniejsza się ilość krwi, która dochodzi do prącia.

Działanie nikotyny na organizm kobiet może stanowić o wiele większy problem niż w przypadku mężczyzn. Palenie papierosów w połączeniu ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej zwiększa drastycznie ryzyko wystąpienia zakrzepicy i udaru niedokrwiennego mózgu.

Palenie papierosów ma też niebagatelny wpływ na urodę. Skóra palaczy staje się dużo szybciej pełna zmarszczek.

Czy e-papieros to zdrowy zamiennik papierosów?

Niektórzy zwolennicy palenia twierdzą, że o wiele mniej szkodliwy jest e-papieros. Czy zatem można zastąpić nim tradycyjne papierosy i tym samym ustrzec się przed chorobami wynikającymi z palenia? W rzeczywistości wpływ e-papierosów na zdrowie jest równie negatywny. Z pozoru bezpieczne substancje w nich zawarte, na przykład glicerol albo glikol propylenowy, po podgrzaniu stają się niebezpieczne.

Negatywny wpływ używek na organizm człowieka został potwierdzony przez szereg badań. Wielu palaczy jednak nadal nie rezygnuje ze swojego nałogu i trwa w nim mimo problemów zdrowotnych, których doświadcza każdego dnia.

Bibliografia:

  1. J. Arct, L. Wrońska, K. Pytkowska, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, „Polish Journal of Cosmetology”, 2018, 21 (1), s. 20–24. M. Urbańska, G. Nowak, E. Florek, Wpływ palenia tytoniu na starzenie się skóry, „Przegląd Lekarski” 2012, 69 (10), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23421102/.
  2. Palenie papierosów a zagrożenia dla zdrowia kobiet, https://recigar.pl/palenie-a-zagrozenia-dla-zdrowia-kobiet/.
  3. Palenie papierosów a zagrożenia dla zdrowia mężczyzn, https://recigar.pl/palenie-a-zagrozenia-dla-zdrowia-mezczyzn/.
  4. D. Haire-Joshu, R.E. Glasgow, T.L. Tibbs, Palenie tytoniu a cukrzyca, „Diabetologia Praktyczna” 2, 2001, nr 2, s. 99–115, https://journals.viamedica.pl/clinical_diabetology/article/viewFile/8907/7573.