Aktywność fizyczna ma niezwykle korzystny wpływ na organizm człowieka. Eksperci podkreślają jej ścisły związek ze zdrowiem, chorobami, ale też śmiertelnością. [1] Regularne uprawianie sportu to także jeden z najsilniejszych czynników determinującym utrzymanie sprawności fizycznej. Nie można się zatem specjalnie temu dziwić, że coraz większa część społeczeństwa traktuje aktywność fizyczną jako ważny element prozdrowotny.
Trzeba jednak wyraźnie podkreślić to, że nawet regularne uprawianie sportu nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli palimy papierosy. Nie należy się spodziewać, że treningi zniwelują skutki palenia. Obecna w dymie papierosowym nikotyna i inne szkodliwe substancje chemiczne nie pozostają obojętne dla zdrowia, a przede wszystkim wywierają niekorzystny wpływ na kondycję fizyczną i ogólną wydolność organizmu. [2]
Jak nikotyna i dym tytoniowy wpływają na organizm osoby aktywnej?
Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie ponad 7 tys rozmaitych związków chemicznych. [3] To nie tylko nikotyna, tlenek węgla, czy substancje smoliste. Podczas palenia palacz wdycha wiele innych szkodliwych dla zdrowia i kancerogennych składników, między innymi:
- radioaktywny polon,
- nikiel,
- cyjanowodór,
- formaldehyd,
- amoniak i wiele innych związków chemicznych
Wszystkie te substancje toksyczne mają niekorzystny wpływ na organizm osoby aktywnej. Są częstą przyczyną poważnych schorzeń układu oddechowego, czy też problemów z krążeniem. Co więcej, prowadzą do zmiany składu krwi, a także utrudniają rozrost mięśni. [4] Jak nietrudno zauważyć, palenie papierosów przynosi jedynie skutki uboczne, które wręcz uniemożliwiają osiągnięcie wymarzonej kondycji i szczytowej wydolności organizmu.
Wpływ na układ oddechowy
Badania naukowe jasno pokazują, że palenie papierosów jest główną przyczyną schorzeń układu oddechowego. [5] Co więcej, dym tytoniowy doprowadza do istotnych zmian czynnościowych i morfologicznych w nim występujących. Na skutek jego działania dochodzi między innymi do:
- przepuszczalności błony śluzowej,
- hipersekrecji śluzu,
- upośledzenia funkcji aparatu rzęskowego,
- przebudowy ścian dróg oddechowych,
- przyspieszenia proliferacji komórek nabłonka.
Płuca palacza są zatem narażone na wiele zmian spowodowanych paleniem tytoniu. Tkanka, z której są one zbudowane, jest stopniowo niszczona przez toksyczne składniki wdychane z dymem papierosowym. Problemy z oddychaniem przewlekły kaszel, duszności są tego konsekwencją. To jednak nie wszystkie skutki uboczne palenia.
Obecny w dymie papierosowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną, odpowiedzialną za transport tlenu we krwi. Z tego połączenia powstaje karboksyhemoglobina — niezdolna do przenoszenia tlenu [6] Prof. dr hab. Ewa Florek z Katedry i Zakładu Toksykologii Akademia Medyczna im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu podkreśla, że już po wypaleniu zaledwie 1 papierosa aż o 8% zmniejsza się ilość tlenu docierającego do tkanek. Niestety przekłada się to na to, że palacz ma znacznie gorszą wydolność tlenową (VO2 max). To dobitnie pokazuje, że palenie papierosów powoduje obniżenie pułapu tlenowego, a tym samym sprawia, że palacz podczas aktywności fizycznej znacznie szybciej się męczy. [7]
Wpływ na układ sercowo-naczyniowy
Nawet intensywne ćwiczenia fizyczne nie są w stanie zrekompensować szkód, jakie wyrządza palenie tytoniu. Nikotyna i tlenek węgla, ale też pozostałe składniki obecne w dymie papierosowym mają bowiem niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. [8] Jak się okazuje, nikotyna we krwi to czynnik, który podnosi tętno i zwiększa ciśnienie krwi. Już po wypaleniu 1 papierosa znacząco wzrasta też stężenie hormonów stresu, czyli katecholamin. W wyniku tego procesu rytm serca przyspiesza, następuje też wzrost poziomu glukozy. Palenie podnosi też poziom enzymów wątrobowych, a to ma nie tylko wpływ na choroby układu trawiennego, ale zwiększa też ryzyko zawału serca.
Nikotyna w papierosach sprzyja także powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Na skutek jej działania płytki krwi mają większą tendencję do sklejania się i tym samym tworzenia skrzeplin. Obecny w dymie papierosowym tlenek węgla destrukcyjnie działa na śródbłonek, czyli wewnętrzną warstwę komórek naczyń krwionośnych. W wyniku tego działania powstaje blaszka miażdżycowa. Wszystkie te czynniki są niewątpliwie dużym obciążeniem dla układu krwionośnego. Jeśli nie działa on prawidłowo, znacząco obniża się wydolność i spada potencjał treningowy. Skutkiem tego jest gorsze dotlenienie organizmu i szybsze wyczerpanie jego możliwości.
Wpływ na mięśnie i regenerację
Mięśnie mają kluczowy wpływ na efektywność treningów. Dlatego tak ważna jest ich dobra kondycja i rozwój. Niestety substancje toksyczne obecne w papierosach mają na nie wyjątkowo niekorzystny wpływ. Okazuje się, że palenie upośledza syntezę białek mięśniowych i podwyższa produkcję miostatyny. [9] Tym samym niekorzystnie wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy i jego funkcjonowanie. To tylko potwierdza istotny związek miostatyny i problemów ze zbudowaniem odpowiedniej masy mięśniowej przez osoby palące papierosy.
Nałogowi palacze mają też mniejszą gęstość mineralną układu kostnego, co może się wiązać z większą skłonnością do uszkodzeń kości [10] Udowodniono to w Badaniu populacyjnym GOOD (Gothenburg Osteoporosis and Obesity Determinants), które zostało przeprowadzone na grupie 1068 młodych mężczyzn. Okazało się, że palacze mieli mniejszą grubość kości promieniowej, ale też piszczelowej niż niepalący. Potwierdziło to związek palenia z gęstością mineralną układu kostnego i tym samym większą tendencją do złamań osteoporotycznych.
Kolejne badania opublikowane w czasopiśmie The Journal of Physiology także wskazują istotny wpływ palenia papierosów na mięśnie kończyn. [11] Udowodniono w nich między innymi, że dym papierosowy powoduje zmniejszenie liczby naczyń krwionośnych, które są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu i składników odżywczych do mięśni. Poprzez ich regresję dochodzi do upośledzenia funkcji mięśni szkieletowych. Może to wyjaśniać zwiększoną nietolerancję wysiłku u osób palących, większe ryzyko urazów mięśni, ale także dłuższy czas ich regeneracji.
Co ciekawe, palenie tytoniu ma także wpływ na gospodarkę hormonalną, a przede wszystkim na hormony anaboliczne. Są one przecież w dużej mierze odpowiedzialne za masę mięśniową, ale też gęstość kości. [12] Jak pokazują badania, u palaczy dochodzi do obniżenia poziomu testosteronu. To niestety powoduje brak energii i tym samym zmniejszenie determinacji do podejmowania aktywności fizycznej. Brak równowagi hormonalnej to także mniejsza masa mięśniowa. Siłownia a palenie nie idą w parze, podobnie jak inne dyscypliny sportowe.
Czy można trenować, będąc palaczem?
Negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie człowieka jest powszechnie znany. Nikotyna i inne toksyczne substancje w nich zawarte wywierają negatywne skutki na organizm palacza. Niekorzystnie działają zarówno na układ sercowo-naczyniowy, jak i oddechowy. Dym papierosowy ogranicza także rozwój tkanki mięśniowej i prowadzi do pogorszenia kondycji fizycznej. Osoby palące niestety mają znacznie mniejszą wydolność i wytrzymałość, a tym samym gorsze wyniki sportowe niż niepalący [13] Co więcej, mają też większą skłonność do kontuzji i urazów, ponieważ palenie wpływa również na zdolność regeneracji tkanek po treningu.
Bieganie a palenie to niezbyt zgrana para. Co więcej, papierosy nie pomagają w żadnym sporcie. Przeciwnie, są wrogiem wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych. Jeśli chcesz widzieć efekty swoich treningów, koniecznie rzuć palenie! To najskuteczniejszy sposób zwiększenia wydolności organizmu oraz wytrzymałość i tym samym poprawienia ogólnej jego kondycji.
Jak poprawia się kondycja po rzuceniu palenia?
Palacze uprawiający sport często nie osiągają oczekiwanych efektów swoich treningów. To efekt tego, że palenie upośledza aktywność fizyczną. Można jednak temu skutecznie zaradzić. Rzucenie palenia daje szybkie i znaczne korzyści dla organizmu. Obawiasz się, że nie dasz sobie z tym rady? Sięgnij po Recigar! To środek, który pomoże Ci skutecznie rozstać się z nałogiem.
Po zaprzestaniu palenia dość szybko dochodzi do poprawy kondycji. Nieocenioną w tym pomocą będzie też regularna aktywność fizyczna. Dzięki niej łatwiejsza staje się regeneracja układu oddechowego i sercowo naczyniowego, nadmiernie obciążonego przez ten zgubny nałóg. [4]
Krótkoterminowe korzyści (2–3 tygodnie)
Szkodliwość papierosów jest powszechnie znana. Nawet sporadyczne palenie ma niekorzystny wpływ na organizm. Dlatego warto rozstać się z nałogiem, zwłaszcza kiedy uprawia się sport. Osoby, które zdecydowały się rzucić palenie, szybko widzą u siebie krótkoterminowe korzyści, jakie wynikają z tego faktu. Zaledwie w kilka dni po rozstaniu się z nałogiem normalizuje się poziom tlenku węgla w organizmie, a co się z tym wiąże, poprawia się zdolność transportu tlenu. To zdecydowanie ułatwia codzienne treningi i sprawia, że organizm jest znacznie lepiej dotleniony. Po kilku tygodniach lepiej funkcjonuje też układ oddechowy, zwiększa się również wydolność sercowo-naczyniowa. Spada tętno i obniża się ciśnienie krwi. To powoduje mniejsze zmęczenie podczas treningów i tym samym zachęca do aktywności fizycznej.
Długoterminowe korzyści (2–3 miesiące i więcej)
Wiemy jak niekorzystny, jest wpływ papierosów na organizm. Dlatego warto się zdecydować na definitywne rozstanie z nałogiem. W długotrwałej perspektywie przyniesie to znaczne korzyści dla zdrowia i kondycji. Po kilku miesiącach od rzucenia palenia wyraźnie poprawia się wydolności fizyczna podczas treningów. Znikają trudności w oddychaniu, skraca się też okres regeneracji, mniejszy staje się dyskomfort i bóle mięśni po intensywnej aktywności fizycznej. Większa wydolność, wytrzymałość, siła mięśniowa i refleks, to czynniki, które przekładają się na lepsze wyniki sportowe. Warto zatem rozstać się z papierosami, które zdecydowanie ograniczają możliwości fizyczne organizmu.
Palenie papierosów nie sprzyja zachowaniu optymalnej formy fizycznej. Nawet intensywna aktywność nie jest w stanie zniwelować szkód, jakie czynią one w ludzkim organizmie. Mają niekorzystny wpływ na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy w także na mięśnie. To niestety sprawia, że trudno utrzymać kondycję i tym samym osiągać wymarzone wyniki sportowe. Rozstanie się z nałogiem to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego organizmu. Rzuć palenie z Recigarem i ciesz się dobrym zdrowiem i formą życia!
Źródła:
- [1] https://edukacjaustawicznadoroslych.eu/images/2017/3/12_3_2017.pdf
- [2] https://www.decathlon.pl/c/misc/bieganie-a-palenie-palenie-papierosow-a-aktywnosc-fizyczna_5866f562-31e3-4fb0-978e-6e53683f3474
- [3] https://onkologia.org.pl/pl/palenie-tytoniu
- [4] https://jakrzucicpalenie.pl/palenie-papierosow-a-sport/
- [5] https://www.jakowicki.pl/doc/Dym%20tytoniowy%20a%20choroby%20ukladu%20oddechowego.pdf
- [6] https://jakowicki.pl/doc/Co%20tkwi%20w%20dymie.pdf
- [7] https://zdrofit.pl/blog/jak-zwiekszyc-wydolnosc-tlenowa
- [8] https://sercunaratunek.pl/jak-palenie-tytoniu-wplywa-na-serce/
- [9] https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1113/JP275888
- [10] https://academic.oup.com/jcem/article-abstract/92/2/497/2566779
- [11] https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpendo.00301.2007
- [12] https://meskaklinika.pl/testosteron-a-masa-ciala-i-sila-miesni/
- [13] https://www.decathlon.pl/c/misc/palenie-a-silownia-jak-palenie-papierosow-wplywa-na-treningi_ec96cbe6-0e72-4da2-beca-9151fc550ef0