Coraz więcej specjalistów uważa, że uzależnienie od nikotyny powinno być traktowane jako przewlekła choroba, którą należy leczyć. [1] Ten zgubny nałóg prowadzi bowiem do wielu schorzeń i jest przyczyną nadumieralności z ich powodu. Notuje się, że rocznie aż 5 milionów osób umiera w wyniku chorób związanych z paleniem. [2] Niestety pomimo licznych apeli konsumpcja tytoniu na świecie wciąż wzrasta. Wiąże się to niestety z ryzykiem chorób przewlekłych, a co najgorsze, z przedwczesnym zgonem. Rzucenie nałogu może temu skutecznie zapobiec. To decyzja, która ma ogromny wpływ na zdrowie, ale także na samopoczucie, czy też finanse. Jeśli więc jesteś osobą uzależnioną od nikotyny, koniecznie przeczytaj nasz artykuł poparty badaniami i wiedzą naukową. Dowiedz się, jakie są zalety rzucenia palenia, zarówno te natychmiastowe, jak i długoterminowe.
Natychmiastowe korzyści zdrowotne
Palenie tytoniu to przyczyna wielu poważnych chorób, ale też istotny problem społeczny. Uzależnieni od nikotyny mają świadomość konsekwencji wynikających z tego nałogu. Co więcej, większość z nich zdaje sobie sprawę, jakie są korzyści zdrowotne z rzucenia palenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że palenie tytoniu, aż w 25% procentach odpowiada za wszystkie zgony z powodu nowotworów. [3] Wyszczególnia też 100 powodów, dla których warto się rozstać raz na zawsze z papierosem.
Jak pokazują liczne badania i statystyki, rzucenie palenia minimalizuje ryzyko powstania wielu chorób, ale ma też natychmiastowy wpływ na zdrowie palacza. Okazuje się, że pierwsze efekty pojawiają się po kilkunastu minutach od wypalenia ostatniego papierosa [4]:
- Po 20 minutach tętno palacza i ciśnienie krwi wracają do normy,
- po 8 godzinach znacząco zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, normalizuje się też ilość tlenu,
- po 24 godzinach spada ryzyko zawału serca,
- po 2-3 dniach poprawia się smak i węch,
- po 72 godzinach zaczyna się regeneracja płuc, zwiększa się też ich pojemność.
To jednak nie wszystkie korzyści z rzucenia palenia. Podczas pierwszych 12 tygodni zdecydowanie poprawia się krążenie krwi i zwiększa się wydolność płuc. Ma to niewątpliwie pozytywny wpływ na kondycję fizyczną.
Długoterminowe korzyści dla zdrowia
Rzucenie palenia zdecydowanie poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Organizm palacza już po kilkunastu minutach zaczyna się regenerować. [5] Po trzech miesiącach od rozstania się z nałogiem następuje odczuwalna poprawa kondycji fizycznej. Nawet intensywna aktywność nie powoduje nadmiernego zmęczenia. Stopniowo ustępuje też przewlekły kaszel i duszności. Po pierwszym roku niepalenia papierosów można z powodzeniem uznać, że udało się pokonać uzależnienie od nikotyny.
Rzucenie palenia obniża ryzyko chorób serca. Zaledwie po 12 miesiącach od wypalenia ostatniego papierosa zmniejsza się ono o połowę. Co więcej, układ odpornościowy zaczyna znacznie lepiej funkcjonować i tym samym, organizm jest mniej podatny na infekcje i inne choroby. Po 5 latach od rzucenia palenia znacząco spada ryzyko udaru mózgu. Zmniejsza się również zagrożenie wystąpienia chorób nowotworowych jamy ustnej, przełyku, krtani, płuc, ale także pęcherza moczowego, szyjki macicy, czy też trzustki. [6]
Kiedy nie palimy 10 lat, ryzyko raka płuc i śmierci w wyniku tej choroby, jest już o połowę mniejsze niż u osób palących. Po 15 latach niepalenia mamy praktycznie takie samo niebezpieczeństwo wystąpienia chorób układu krążenia, jak u osób, które nigdy nie paliły. Podobne jest także ryzyko nowotworów. Warto zatem rozstać się z nałogiem i rozpocząć nowe, wolne od nikotyny życie.
Poprawa urody i wyglądu
Nie ulega wątpliwości, że efekty rzucenia palenia korzystnie wpływają również na urodę. Jednym z nich jest poprawa stanu cery i zębów. Skóra już po kilku tygodniach od rozstania się z nałogiem odzyskuje świeży, zdrowy wygląd. Znikają cienie pod oczami. Poprawia się też nawilżenie skóry. Zmniejsza się także ryzyko pojawiania się zmarszczek, szczególnie tych mimicznych. Stopniowo znikają też mało estetyczne przebarwienia zębów. Spada również ryzyko chorób przyzębia. To jednak nie wszystkie plusy rzucenia palenia.
Choć może to być nieco zaskakujące, to okazuje się, że rzucenie palenia poprawia jakości życia seksualnego. To zatem znakomita motywacja do rzucenia palenia. U mężczyzn, ze względu na to, że normalizuje się funkcjonowanie układu krążenia, poprawie ulega erekcja. Co więcej, kobiety, które rozstały się z nałogiem, mają zwiększoną szansa na zajście w ciążę. [6] Zaprzestanie palenia zmniejsza też ryzyko przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka i poronienia.
Lepsza kondycja fizyczna
Skutki rzucenia papierosów można szybko odczuć na własnym ciele. Kiedy przestajemy palić, zdecydowanie poprawia się bowiem nasza kondycja fizyczna. Palacze, ze względu na obecność w ich organizmie metabolitów nikotyny, mają gęstszą krew, tym samym układ krążenia gorzej ją pompuje. [7] To niestety przyczynia się do niedostatecznego dotlenienia organizmu i spadku kondycji fizycznej. Co więcej, obecny w dymie tytoniowym tlenek węgla łączy się z hemoglobiną, która między innymi odpowiada za transport tlenu. Przekształca się ona w karboksyhemoglobinę, niezdolną do przenoszenia tlenu. W efekcie tego procesu organizm jest niedotleniony i nie radzi sobie z wysiłkiem fizycznym.
Palenie tytoniu utrudnia też odpowiednią wymianę gazową w płucach. Gromadzą się w nich substancje smoliste, które zmniejszają ich powierzchnię. Nie można się zatem specjalnie temu dziwić, że palacze mają gorszą kondycję fizyczną i wydolność organizmu. Co więcej, pojawia się też u nich problem z budowaniem masy mięśniowej. To wpływ zwiększonej produkcji miostatyny. Jej nadprodukcję powodują między innymi toksyczne składniki zawarte w dymie papierosowym. Jak łatwo się przekonać, rzucenie palenia wzmacnia ogólną kondycję fizyczną i wydolność organizmu. W ogromnym stopniu przekłada się to na poprawę komfortu życia.
Oszczędności finansowe
Rzucenie palenia nie tylko przynosi korzyści zdrowotne. Uzależnienie od nikotyny to niezwykle kosztowny nałóg. [3] Osoby palące przeznaczają na zakup wyrobów tytoniowych znaczne środki finansowe. Koszt papierosów nie jest mały i może się stać przyczyną ubóstwa, zwłaszcza kiedy pieniądze nie są spożytkowane na podstawowe potrzeby, a są przeznaczane na tytoń. Rzucenie palenia to zatem doskonały sposób na poprawienie domowego budżetu i znaczne oszczędności finansowe. [8]
Korzyści społeczne i rodzinne
Palenie papierosów to nałóg, który może mieć negatywny wpływ na interakcje społeczne, ale także relacje rodzinne. Palacze ze względu na swoje uzależnienie często są pod presją różnorodnych ograniczeń. Coraz więcej jest bowiem miejsc, w których obowiązuje całkowity zakaz palenia. To powoduje, że osoby uzależnione od nikotyny mają poczucie odizolowania od niepalących. [9] Aby zapalić papierosa, muszą udać się w miejsce, które jest do tego wyznaczone. Często też przerywają pracę, co niekorzystnie wpływa na ich produktywność.
Uzależnienie od nikotyny ma także wpływ na relacje rodzinne. Nie pozwól zatem, aby papieros stał się ważniejszy niż kontakty z najbliższymi. Rzuć palenie, bądź dobrym wzorem do naśladowania dla swoich bliskich. Nie skazuj ich na bierne palenie. Pamiętaj, że nastolatkowie, których rodzice palą, mają znacznie większe prawdopodobieństwo tego, że również zaczną palić.
Zainwestuj w siebie z Recigar
Rzucenie palenia to niewątpliwie inwestycja w zdrowie. Nie jest to jednak proste zadanie. Rozstanie się z nałogiem, wiąże się bowiem z wieloma skutkami ubocznymi [10] takim jak:
- wybuchy gniewu
- zdenerwowanie
- przybieranie na wadze
- spożywanie dużych ilości słodyczy
Niewątpliwie również stres, jest jedną z przyczyn, która uniemożliwia skuteczne rzucenie palenia.
Dr hab. n. med. Dorotą Górecką z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie podkreśla, że aby efektywnie zaprzestać palenia, potrzebny jest przede wszystkim motyw. Bez tego trudno osiągnąć sukces. Jak możemy przeczytać w wywiadzie ze specjalistką: „W odzwyczajaniu od palenia zasadniczą rolę odgrywa motywacja pacjenta. Bez niej wszelkie nasze działania, przepisywanie leków, nie będą wystarczająco skuteczne”. Podkreśla jednak, że wdrożenie środków farmakologicznych jest niezwykle pomocne, zwłaszcza kiedy pojawiają się objawy abstynencji.
Rzucenie palenia prowadzi do nowego, lepszego, wolnego od nałogu życia. Następuje stopniowe oczyszczanie organizmu z nikotyny. Znacząco poprawiają się parametry zdrowotne, kondycja fizyczna, a także jakość snu. Dlatego warto raz na zawsze rozstać się z papierosami. Nieocenioną pomocą w tym trudnym zadaniu będą tabletki Recigar. Lek ten pomoże trwale zaprzestać palenia tradycyjnych, ale też elektronicznych papierosów, a także innych produktów, które zawierają nikotynę. Dzięki temu preparatowi i z dedykowaną aplikacją do rzucenia palenia na pewno osiągniesz sukces!
Żródła:
- [1] https://scholar.googleusercontent.com/scholar?q=cache:OT2A6q8xY3UJ:scholar.google.com/+korzy%C5%9Bci+z+rzucenia+palenia+papieros%C3%B3w+artyku%C5%82y+naukowe&hl=pl&as_sdt=0,5&as_vis=
- [2] https://www.researchgate.net/publication/26660086_Smoking_cessation_in_patients_with_chronic_obstructive_pulmonary_disease
- [3] https://www.who.int/news-room/spotlight/more-than-100-reasons-to-quit-tobacco
- [4] https://www.helsenorge.no/pl/snus-og-roykeslutt/fordeler-ved-a-slutte-a-royke/
- [5] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dlaczego-warto-rzucic-palenie
- [6] https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/tobacco-health-benefits-of-smoking-cessation
- [7] https://jakrzucicpalenie.pl/palenie-papierosow-a-sport/
- [8] https://www.gov.pl/web/psse-pyrzyce/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2024-dlaczego-warto-rzucic-palenie
- [9] https://www.nhs.uk/better-health/quit-smoking/why-quit-smoking/benefits-of-quitting-smoking/
- [10] https://www.proquest.com/openview/3e3a290d77f4a05464ced1cbbe763dc7/1?cbl=5221236&pq-origsite=gscholar