Problem łuszczycy dotyczy aż 3% Polaków. Chociaż nie jest to choroba zakaźna, to wiele osób doświadcza przez nią poważnych trudności w przestrzeni społecznej. Jednym z czynników podwyższających ryzyko rozwoju łuszczycy jest palenie papierosów. Palacze częściej zapadają na chorobę, która oprócz nieestetycznych zmian skórnych powoduje spadek poczucia własnej wartości [1]. Dowiedz się, dlaczego uzależnienie od nikotyny zwiększa ryzyko zachorowania na łuszczycę.
Spis treści
Czy palenie papierosów może powodować łuszczycę?
Naukowcy od wielu lat badają związek pomiędzy paleniem papierosów a łuszczycą. Jedno z najpopularniejszych opracowań na ten temat zostało opublikowane w listopadzie 2007 roku na łamach American Journal of Epidemiology. Specjaliści z Harvard Media School w Bostonie oraz University of British Columbia w Vancouver przez 14 lat przebadali 79 tysięcy pielęgniarek. Ryzyko zachorowania na łuszczycę wśród palących kobiet było o 78% wyższe niż u pań bez nałogu. Prawdopodobieństwo choroby rosło współmiernie do ilości wypalonych papierosów [2].
Jakie są najczęstsze przyczyny łuszczycy? Oprócz predyspozycji genetycznej, zaburzeń immunologicznych i stresu , wśród podstawowych czynników podwyższających ryzyko zachorowania wymienia się palenie papierosów. A.W. Armstrong wykazał, że łuszczyca szczególnie często dotyka kobiety uzależnione od nikotyny — panie sięgające po papierosa przynajmniej 20 razy dziennie są 2,5-krotnie bardziej narażone na tę chorobę niż osoby niepalące. Mężczyźni z podobnymi nawykami chorują 1,5 raza częściej niż ludzie bez nałogów [3].
Nałogowe palenie a objawy łuszczycy
Armstrong twierdzi, że łuszczyca u osób palących przebiega ciężej i zajmuje większy obszar skóry, niż w przypadku ludzi unikających papierosów. Nikotyna oddziałuje bezpośrednio na komórki układu odpornościowego, limfocyty T, co przyczynia się do pogłębiania patologii.
Zmiany skórne u palaczy nie różnią się wyglądem od tych, które występują u osób niepalących, jednak uzależnieni od nikotyny mogą mocniej odczuwać nieprzyjemne dolegliwości takie, jak:
- zmiany skórne pokryte łuską na łokciach, kolanach, głowie, dłoniach i stopach, ale także paznokciach
- świąd,
- uczucie podrażnienia skóry,
- kłucie i ból w obrębie zmian skórnych.
W rzadkich przypadkach łuszczyca obejmuje całą powierzchnię ciała — tak rozległa postać choroby może zagrażać życiu, ponieważ nasilony stan zapalny i silne łuszczenie się skóry sprzyja między innymi zaburzeniom wodno-elektrolitowym i może mieć konsekwencje ogólnoustrojowe. Pogłębianie się choroby często jest spowodowane przez palenie papierosów. Łuszczyca to choroba przewlekła, a nikotyna może wpływać na rozprzestrzenianie się stanów zapalnych [4].
E-papieros — bezpieczna alternatywa, czy groźna pułapka?
E-papieros a łuszczyca — czy elektroniczne papierosy również przyczyniają się do pogorszenia kondycji skóry i narażają nas na poważne choroby? Naukowcy z Uniwersytetu Ferrara we Włoszech wykazali, że opary wydzielane przez e-papierosy są mniej toksyczne od dymu tytoniowego uwalniającego się z tradycyjnego papierosa. Niestety, nie oznacza to wcale, że przestawienie się na elektroniczne urządzenie jest bezpieczne dla zdrowia [5].
Największy wpływ na stan skóry mają składniki zawarte w papierosach, a nie forma wprowadzania ich do organizmu. Należy zwrócić uwagę na powiązania występujące na linii nikotyna a łuszczyca. Chociaż naukowcy nie mają stuprocentowej pewności, co dokładnie wpływa na rozwój tej choroby, to papierosy pod każdą postacią bez wątpienia zwiększają ryzyko występowania łuszczycy.
E-papierosy są bardziej szkodliwe, niż się powszechnie uważa. Badania in-vitro przeprowadzone w 2016 roku przez zespół Vicky Yu wykazały, że opary emitowane przez elektroniczne papierosy przyczyniają się do uszkodzenia kodu genetycznego oraz zmniejszenia żywotności komórek nabłonkowych. Zwiększona apoptoza w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do martwicy [6].
Czy rzucenie palenia poprawi kondycję łuszczycowej skóry?
Naukowcy popierają tezę głoszącą, że na linii łuszczyca a palenie papierosów występuje wiele powiązań. Nikotyna stanowi jeden z czynników zwiększających ryzyko zachorowania, jednak zerwanie z nałogiem może pomóc w walce z uciążliwymi dolegliwościami skórnymi. Rezygnacja z nikotyny sprawi, że komórki skóry zyskają więcej tlenu oraz składników odżywczych, co przyspieszy jej regenerację.
Nieestetyczne zmiany na dłoniach i głowie wywołują poczucie wstydu, które trudno zwalczyć — niestety, tak często uwidacznia się łuszczyca. Papierosy mogą pogarszać kondycję skóry, jednak zerwanie z nałogiem daje nadzieję na złagodzenie objawów choroby. Doktor Francesca Capon i inni naukowcy z King’s College w Londynie prowadzą badania, które mają wykazać, czy rzucenie palenia może spowodować cofanie się niektórych zmian skórnych [7].
Chociaż nie udało się jeszcze oficjalnie potwierdzić, że palenie papierosów poprawia stan chorych na łuszczycę, to można ogłosić ze stuprocentową pewnością, że zerwanie z nałogiem zmniejsza ryzyko występowania tej choroby skóry. Badania przeprowadzone na amerykańskich pielęgniarkach wykazały, że kobiety, które nie palą przynajmniej od 20 lat, mierzą się z takim samym prawdopodobieństwem zachorowania na łuszczycę, jak osoby, które nigdy w życiu nie sięgnęły po papierosa [8].
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/gis/oswiadczenie-gis-w-sprawie-osob-chorych-na-luszczyce;
- Setty A.R., Curhan G., Choi H.K., Smoking and the Risk of Psoriasis in Women – Nurses’ Health Study II, Am J Med. 2007 Nov; 120(11): 953–959;
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2696351/; - Armstrong A.W., Harskamp C.T., Dhillon J.S., Armstrong E.J., Psoriasis and smoking: a systematic review and meta-analysis, Br J Dermatol, 2014 Feb;170(2):304-14;
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24117435/; - https://www.gov.pl/web/gis/oswiadczenie-gis-w-sprawie-osob-chorych-na-luszczyce;
- Cervellati F., Muresan X.M., Sticozzi C., Gambari R., Montagner G., Forman H.J., Torricelli C., Maioli E., Valacchi G., Comparative effects between electronic and cigarette smoke in human keratinocytes and epithelial lung cells, Toxicol In Vitro, 2014 Aug;28(5):999-1005;
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24809892/; - Yu V., Rahimy M., Korrapati A., Xuan Y., Zou A.E., Krishnan A.R., Tsui T., Aguilera J.A., Advani S., Crotty Alexander L.E., Brumund K.T., Wang-Rodriguez J., Ongkeko W.M., Electronic cigarettes induce DNA strand breaks and cell death independently of nicotine in cell lines, Oral Oncol, 2016 Jan;52:58-65;
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26547127/; - https://www.psoriasis-association.org.uk/current-research;
- Setty A.R., Curhan G., Choi H.K., Smoking and the Risk.