Jakich objawów spodziewać się po odstawieniu papierosów?
Odstawienie nikotyny prowadzi do szeregu objawów nazywanych syndromem lub zespołem odstawienia. Pojawiają się dolegliwości fizyczne oraz psychiczne o różnej sile i czasie trwania.
Już kilka godzin od ostatniego papierosa organizm zaczyna się oczyszczać. Związane jest to z pojawieniem się uporczywego kaszlu, drapania w gardle i wydzieliny. W efekcie odtruwania organizmu (głównie zwiększenia ilości tlenu we krwi) pojawić mogą się zawroty i bóle głowy.
Nikotyna jest substancją psychoaktywną, co oznacza, że wpływa na działanie mózgu. W związku z tym jej odstawienie powoduje całą gamę nieprzyjemnych dolegliwości psychicznych. Głód nikotynowy przejawia się uporczywymi myślami i nieodpartą chęcią zapalenia papierosa. Bardzo często pojawia się drażliwość, huśtawki nastroju, nadpobudliwość, a nawet skłonność do agresji. Zły nastrój potęgowany jest przez problemy z koncentracją uwagi oraz bezsenność.
Dodatkowo osoby rzucające palenie często tyją, ponieważ znacznie częściej podjadają. Podjadanie może być związane z trudnym do przełamania nawykiem trzymania papierosa w ustach i stanowić jego zamiennik. Z drugiej strony rzucenie palenia prowadzi do odblokowania receptorów smakowych i jedzenie jest po prostu smaczniejsze.
Szeroka gama objawów odstawienia nikotyny sprawia, że rzucenie palenia jest bardzo trudne. Istotne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, co nas czeka po odstawieniu papierosów. Odpowiednie przygotowanie siebie i osób najbliższych na nadchodzące zmiany nastroju i samopoczucia może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii.