Rzucanie palenia dla większości palaczy stanowi wyzwanie, ponieważ muszą zmierzyć się z mechanizmem zarówno fizycznego, jak i psychicznego uzależnienia od nikotyny. Pojawiające się objawy po rzuceniu palenia często powodują złe samopoczucie. Naturalną konsekwencją jest wątpienie w pomyślność takiej próby. W takich chwilach warto jednak pomyśleć o tym, jakie są pozytywne skutki rzucenia palenia. Poznaj top 10 korzyści, które zaobserwujesz po pożegnaniu się z nałogiem.
Spis treści
1. Łatwiejsze oddychanie
W skład dymu papierosowego wchodzi kilka tysięcy substancji, w tym kilkadziesiąt o charakterze rakotwórczym. Wraz z wypalonym papierosem palacz pochłania pewne dawki tych związków, a organizm w każdy możliwy sposób próbuje się tych szkodliwych substancji pozbyć. Właśnie dlatego palącym towarzyszy kaszel czy tzw. flegma palacza, ponieważ jest to mechanizm pozwalający na oczyszczanie płuc. Są to uciążliwe dolegliwości, które stopniowo po zerwaniu z nałogiem zanikają, gdyż organizm po rzuceniu palenia nie musi już regularnie oczyszczać w ten sposób dróg oddechowych.
2. Zwiększona wydolność
Substancje smoliste i inne związki z papierosów znacząco wpływają na funkcjonowanie układu oddechowego. Jednocześnie utrudniają transport tlenu do komórek, co przekłada się także na ogólną wydolność. Co się dzieje po rzuceniu palenia? Oczyszczanie organizmu z nikotyny to proces, więc możemy spodziewać się stopniowej poprawy zdolności wysiłkowych – zwykły spacer przestanie kończyć się zadyszką, a osoby regularnie trenujące zauważą poprawę wyników oraz samopoczucia podczas treningu.
3. Poprawa cery i stanu skóry
W organizmie palaczy nieustannie pojawia się mnóstwo wolnych rodników tlenowych, które są odpowiedzialne m.in. za procesy starzenia się komórek. Na skutek nieodpowiedniego natlenienia, skóra palacza bywa poszarzała. Bardziej widoczne są również zmiany związane z wiekiem, czyli popularne zmarszczki. Po rzuceniu palenia stan skóry znacznie się poprawia, między innymi dlatego, że komórki są lepiej zaopatrywane w tlen, a dodatkowo na ich struktury przestają działać toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym.
4. Lepsze odczuwanie smaków i zapachów
Fizjologiczny mechanizm działania nikotyny wiąże się z obniżeniem apetytu. Dodatkowo u palaczy obniża się stopień odczuwania smaków, a często także zapachów. Na szczęście to proces odwracalny, dlatego odstawienie nikotyny pozwoli na nowo cieszyć się pełnym smakiem ulubionych potraw. Powracający smak i zmysł powonienia może sprzyjać poprawie jakości diety – dzięki zwiększonej wrażliwości komórek do uzyskania podobnego efektu smakowego potrzeba będzie mniejszej ilości cukru lub soli.
5. Poprawa funkcji seksualnych i płodności
Korzyści z rzucenia palenia obejmują także sferę seksualną. Wiele przypadków zaburzeń erekcji związanych jest z paleniem papierosów. Dodatkowo nasienie palaczy jest gorszej jakości, co ma szczególne znaczenie w przypadku par starających się o dziecko. W związku z tym rzucenie palenia pozytywnie wpłynie na płodność, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a także może podnieść jakość zbliżeń.
6. Poczucie wolności od nałogu
Psychologiczny mechanizm uzależnienia wiąże się z potrzebą regularnego dostarczania sobie pozytywnych bodźców i przyjemności, wynikających z rytuału palenia. Skutkuje to przymusem kompulsywnego sięgania po papierosy w różnych sytuacjach – nie tylko, by dostarczyć sobie przyjemności, ale również zniwelować napięcie czy stłumić silne emocje. Plusy rzucania palenia obejmują zatem sferę psychiczną – odzyskujemy kontrolę nad własnymi zachowaniami, nie odczuwamy przymusu sięgania po nikotynę.
7. Koniec z nieprzyjemnym zapachem włosów i ubrań
Dymem papierosowym szczególnie mocno przesiąkają zarówno ubrania, jak i włosy. Z daleka można wyczuć palacza, nawet jeśli używa on mocnych perfum, które mają zatuszować ten zapach. O ile samym palaczom zwykle to nie przeszkadza, o tyle bywa uciążliwe dla rodziny czy współpracowników. Po rzuceniu palenia nie będziesz musiał się już tym martwić.
8. Zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych i nowotworów
Ryzyko raka płuc u palaczy jest zdecydowanie wyższe niż u osób niepalących. Dodatkowo dym oddziałuje na nabłonek naczyń krwionośnych, przez co palący częściej doświadczają chorób układu krążenia. Również rośnie u nich ryzyko udaru, którego skutkiem bywa trwała niepełnosprawność. Zaprzestając palenia w dowolnym momencie, obniżasz ryzyko wystąpienia tych chorób.
9. Zmniejszenie wydatków
Nie można zapomnieć o aspekcie finansowym. Palenie tytoniu jest stosunkowo drogą przyjemnością – wysokie ryzyko zdrowotne, które wiąże się z paleniem papierosów, pociąga za sobą wysokość akcyzy na wyroby tytoniowe. By zauważyć tę różnicę, dobrze jest po zaprzestaniu palenia przez jakiś czas odkładać do skarbonki czy koperty pieniądze, które co tydzień wydalibyśmy na papierosy. Jeśli jeszcze nie jesteś na etapie rzucania, spróbuj dokładnie przeliczyć tę kwotę. Im więcej palisz, tym większe zrobi ona na Tobie wrażenie.
10. Wydłużenie życia
Szacunkowo jedna na trzy spośród palących osób jest obarczona ryzykiem przedwczesnego zgonu, który powodują choroby nazywane czasami „odtytoniowymi”. Efektem długotrwałego palenia może być skrócenie długości życia nawet o 10 lat. Rzucając palenie, skutecznie obniżamy ryzyko rozwinięcia tych chorób, a przez to także przedwczesnej śmierci.
Bez względu na to, co z tej listy przemawia do Ciebie najbardziej, każdy powód skłaniający do rzucenia palenia jest bardzo dobrym powodem. Efekty, które przyjdą z czasem, na pewno wynagrodzą trud włożony w walkę z nałogiem.
Bibliografia:
Czechowska G., Mądro A., Kozicka M., Słomka M. Receptorowe mechanizmy uzależnienia od nikotyny. Probl Hig Epidemiol 2007, 88 (sup. 3)
Szwed A. Ocena stopnia motywacji i uzależnienia od nikotyny u palaczy podejmujących próbę zerwania z nałogiem. Pneumonol. Alergol. Pol. 2012; 80, 6: 516-522.
Wierzejska R., Jarosz M. Palenie tytoniu. Problem zdrowotny i społeczny. Żywienie Człowieka i Metabolizm 2010. XXXVII, nr 2.
Zgliczyński WS. Palenie tytoniu w Polsce. Infos 2017, nr 14 (237), str 1-4.