Alkohol i papierosy to dwie używki, które negatywnie wpływają między innymi na wątrobę. Nadużywanie tych substancji może prowadzić do uszkodzenia wątroby i chorób tego organu. Dodatkowo osoby palące są kilkukrotnie bardziej narażone na problemy z nadużywaniem alkoholu. Połączenie tych dwóch substancji jest szczególnie niebezpieczne. Co zatem zrobić, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami picia alkoholu i palenia papierosów? Podpowiadamy.

Alkohol a wątroba

Koncentracja wypitego alkoholu w wątrobie jest większa niż w innych częściach układu pokarmowego. To może tłumaczyć szczególnie negatywny wpływ tej substancji na zdrowie wątroby. To właśnie wątroba jest głównym miejscem przemian alkoholu w organizmie. Tu metabolizowane jest ponad 90 procent. przyjętego alkoholu. Wątroba ze względu na to, że pełni funkcję detoksykacyjną, jest narządem najbardziej w całym układzie pokarmowym narażonym na szkody wynikające z działania alkoholu oraz jego metabolitów. Przewlekłe przyjmowanie tej substancji w konsekwencji może prowadzić do alkoholowej choroby wątroby, która manifestuje się poprzez stłuszczenie wątroby aż do jej marskości, czyli zwłóknienia. Stadium to jest obecnie uważane za nieodwracalne i wiąże się ze zmaganiami z objawami chorej wątroby, takimi jak krwotoki z układu pokarmowego, utrata masy ciała, zaburzenia krzepnięcia, a nawet uszkodzenie mózgu. Niewydolna wątroba może być także bezpośrednią przyczyną śmierci. Alkohol to substancja, która szkodzi wątrobie, dlatego należy jej unikać.

Papierosy a wątroba

Palenie papierosów, podobnie jak picie alkoholu, wpływa negatywnie na wątrobę. Co więcej, niekorzystnie działają na nią nie tylko klasyczne papierosy, ale także e-papierosy. Elektroniczne papierosy mogą być bezpośrednią przyczyną pojawienia się niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Nałogowe palenie nie tylko odpowiada za ponad 80 procent. przypadków zachorowań na raka krtani i płuc, ale także jest czwartą przyczyną nowotworów wątroby.

Łączenie palenia papierosów z nadużywaniem alkoholu jest groźne i może powodować zwiększenie ryzyka chorób nowotworowych, prowadzących do wyniszczenia organizmu.

Oczywiście, na kondycję wątroby wpływ ma także dieta. Tłuste, ciężkostrawne jedzenie może osłabiać wątrobę, jednakże o wiele bardziej negatywnie na organizm działają używki, takie jak alkohol czy papierosy.

Nadużywasz papierosów czy alkoholu? Regularnie się badaj

Ten apel dla wielu osób może brzmieć absurdalnie, bo przecież osoba, która każdego dnia wtłacza do swoich komórek szkodliwe substancje, może wcale nie być zainteresowana profilaktyką zdrowotną. Tymczasem to nałogowi palacze i osoby nadużywające alkoholu są w grupie ryzyka, jeżeli chodzi o występowanie różnych chorób, w tym uszkodzeń wątroby.

Badaniem przesiewowym w kierunku chorób wątroby lub uzależnienia od alkoholu jest GGTP. Zazwyczaj aktywność tego enzymu jest niska, wzrasta natomiast wtedy, gdy pojawia się na przykład. uszkodzenie wątroby. Taki test polega na badaniu krwi pobieranej zwykle z żyły łokciowej. Na badanie należy zgłosić się na czczo. Inne oznaczane parametry to ALT i AST, zbiorczo nazywane próbami wątrobowymi. Robiąc próby wątrobowe, należy przez co najmniej dobę poprzedzającą badanie zrezygnować z picia alkoholu, a najlepiej także unikać palenia przed pobraniem krwi. W innym przypadku wyniki mogą być podwyższone, co doprowadzi do uzyskania zafałszowanych danych o naszym stanie zdrowia.

Uszkodzona wątroba – co dalej?

esty wykazały, że masz uszkodzoną wątrobę? Codziennie odczuwasz nieprzyjemne skutki związane z chorobą tego organu? Przede wszystkim powinieneś odstawić używki. Nagła rezygnacja z substancji uzależniających zawartych w papierosach czy alkoholu, oczywiście nie pozostanie bez echa. W sytuacji uzależnienia od alkoholu warto skorzystać z terapii odwykowej. Natomiast jeśli jesteś nałogowym palaczem, możesz skorzystać z preparatów, które pomagają w pozbyciu się od chęci na zapalenie papierosa. Recigar to lek, który może pomóc Ci poradzić sobie z uzależnieniem od papierosów. W produkcie tym zawarta jest cytyzyna, która pobudza układ nerwowy w sposób podobny jak nikotyna.

W procesie leczenia mechanizm działania cytyzyny jest silniejszy niż nikotyny, bo jego skutki są siedem razy trwalsze. Cytyzyna pobudza autonomiczny układ nerwowy, zwiększając stężenie dopaminy w mózgu. W ten sposób łagodzi objawy odstawienne związane z rezygnacją z papierosów. Co więcej, stosowanie cytyzyny jest generalnie bezpieczne i nie wywołuje uciążliwych, niepożądanych skutków.

W przypadku uszkodzonej wątroby, każdą substancję należy przyjmować z pewną dozą ostrożności, obserwując reakcje swojego organizmu. W razie wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem, który podpowie, jak działać, by zadbać o swoją wątrobę.

Uwolnienie się od nałogów, to pierwszy krok do odzyskania zdrowia, a – jeśli to niemożliwe, to przynajmniej podniesienia jakości życia. Równie istotne jest także utrzymywanie odpowiedniej diety oraz przestrzeganie wytycznych od lekarzy. Jednak pierwszy krok zależy od Ciebie i Twojej silnej woli w kwestii leczenia uzależnień. Czy jesteś gotów na to, by odciążyć swoją wątrobę i rozpocząć walkę o swoje zdrowie?

Bibliografia