Wpływ palenia papierosów na zapach z ust – Jak nikotyna powoduje nieświeży oddech?

Nieprzyjemny zapach z ust to problem powszechnie występujący u palaczy. Okazuje się, że palenie papierosów jest jedną z najczęstszych przyczyn brzydkiego oddechu, czyli halitozy. [1] Jakie są zatem mechanizmy powstawania tego stanu i jak skutecznie pozbyć się tego problemu?

Nieświeży oddech – wstydliwy problem, którego częstą przyczyną jest palenie

Nieprzyjemny oddech to nie tylko poważny problem zdrowotny, ale też społeczny – bywa niezwykle krępujący. Brzydki oddech może mieć rozmaite podłoże. Wśród najczęstszych przyczyn halitozy wymienia się między innymi:

  • błędy dietetyczne,
  • zaburzenia pracy niektórych narządów wewnętrznych,
  • nieprawidłową higienę jamy ustnej i stany zapalne w niej występujące. [2]

Jedną z głównych przyczyn brzydkiego zapachu z ust jest także palenie tytoniu. To niezwykle uporczywy czynnik, który w ogromnej mierze odpowiada za powstawanie nieprzyjemnego oddechu. Już sam zapach papierosów sprawia bowiem, że u osoby palącej pojawia się charakterystyczny „oddech palacza”. Co więcej, palenie tytoniu wywołuje szereg mechanizmów, które odpowiadają za ten stan. Tylko definitywne rozstanie z nałogiem jest najskuteczniejszym sposobem na to, aby efektywnie pozbyć się nieprzyjemnego oddechu.

Główne mechanizmy powstawania „oddechu palacza” – co dzieje się w Twoich ustach?

Palenie papierosów to wciąż jeden z najbardziej powszechnych nałogów. [4] Uzależnienie od nikotyny ma jednak nie tylko niekorzystny wpływ na zdrowie ogólne palacza. O tym, że ktoś pali możemy się przekonać po wyglądzie jego zębów, a także po nieprzyjemnym zapachu, jaki wydobywa się z jego ust. Nikotyna i substancje smoliste obecne w każdym papierosie osadzają się bowiem i przyczyniają się do powstawania przebarwień. Zęby palacza żółkną. Przy dziąsłach i pomiędzy szczelinami pojawia się brunatny nalot. Co więcej, składniki dymu papierosowego wpływają na ilość produkowanej śliny. Zbyt małe jej ilości prowadzą do zmiany pH jamy ustnej. To sprzyja rozwojowi patologicznych bakterii i gromadzeniu się na zębach nadmiernej płytki nazębnej, a także rozwojowi próchnicy i chorobom przyzębia. To główne przyczyny powstawania nieświeżego oddechu.

Bezpośredni wpływ dymu tytoniowego i jego toksycznych składników

Papierosy nie tylko zawierają nikotynę. W dymie papierosowym znajdują się także inne, toksyczne składniki, które wywierają niekorzystny wpływ na za zdrowie ogólne palacza. Są to między innymi:

  • amoniak,
  • tlenek węgla,
  • kadm,
  • fenol,
  • chlorek winylu,
  • cyjanowodór.

Wszystkie obecne w papierosach związki, wraz z substancjami smolistymi, które również się w nich znajdują, wywierają niekorzystny wpływ na mikroflorę bakteryjną jamy ustnej. [3] Kiedy dochodzi do zaburzeń prawidłowego poziomu poszczególnych bakterii w niej obecnych, zaczynają mnożyć się odmiany patogenne. Pojawiają się choroby przyzębia, nieprawidłowości na błonie śluzowej i inne problemy zdrowotne. To niestety sprzyja powstawaniu „oddechu palacza”.

Suchość w ustach (kserostomia) – mniej śliny, więcej problemów

Nie ulega wątpliwości, że palenie powoduje nadmierną suchość w ustach, czyli kserostomię. To kolejny z czynnik, który odpowiada za wyjątkowo nieprzyjemny zapach z ust. [5] Przyczyn tego zjawiska jest wiele, ale jedną z nich jest palenie papierosów.

Kiedy w wyniku palenia tytoniu spada ilość śliny, znacząco zmniejsza się też wyrzut substancji, które stanowią ważną barierę ochronną dla błony śluzowej jamy ustnej. Badania naukowe prowadzone przez H. Pawiłowską, H. Surdacką i wsp. wyraźnie wykazały, że ilość i jakość śliny ma związek ze zwiększoną aktywnością mikroorganizmów, które są między innymi odpowiedzialne za choroby przyzębia. Wpływ palenia na produkcję śliny jest potwierdzony, podobnie jak to, że zbyt mała jej ilość przyczynia się do nieświeżego oddechu.

Zmiany we florze bakteryjnej jamy ustnej – raj dla „złych” bakterii

Ze względu na to, że dym papierosowy upośledza działanie gruczołów ślinowych, znacząco zmienia się konsystencja śliny osoby palącej, jej pH, a także skład. [6] Nie tylko staje się ona gęstsza, ale przede wszystkim traci swoje funkcje ochronne oraz nawilżające. To wszystko powoduje istotne zmiany w mikrobiomie jamy ustnej osoby palącej papierosy i sprzyja rozwojowi patogenów chorobotwórczych. Bakterie w jamie ustnej palacza metabolizują resztki pokarmowe i wydzielają lotne związki siarki (LZO). [7] To wyjaśnia, co stanowi jedną z przyczyn nieświeżego oddechu z ust.

Czy e-papierosy i inne „alternatywy” są bezpieczniejsze dla świeżego oddechu?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się e-papierosy. Są one promowane, jako mniej szkodliwa alternatywa dla wyrobów tytoniowych. [8] Niestety wbrew powszechnie panującym opiniom o mniejszej ich szkodliwości, nie są one bezpieczniejsze dla zdrowia. Jak wskazuje dr n. med. Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów, Narodowego Instytutu Onkologii PIB – „Większość z nich zawiera nikotynę, która silnie uzależnia. Stwierdzono w nich także obecność wielu związków o działaniu pneumotoksycznym, kardiotoksycznym i rakotwórczym. Powodują one stres oksydacyjny, reakcje zapalne dróg oddechowych, a ich długoterminowy wpływ na zdrowie wciąż pozostaje nieznany”.

Wydawać by się mogło, że e-papierosy są bardziej bezpieczne dla świeżego oddechu. Większość z nich ma przecież przyjemny zapach i smak. Zatem, czy e-papierosy powodują brzydki oddech? Niestety tak. Choć nie wytwarzają dymu, to wciąż są źródłem nikotyny i innych szkodliwych substancji chemicznych, które upośledzają mikrobiom jamy ustnej. [9] Należy więc wyraźnie podkreślić niekorzystny wpływ liquidów na oddech. Podobnie jak tradycyjne papierosy upośledzają one funkcje gruczołów ślinowych i przyczyniają się do tego, że po prostu śmierdzi z buzi.

Domowe sposoby na walkę z nieświeżym oddechem u palacza – maskowanie czy rozwiązanie?

Palenie jest jedną z głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust. Zatem, jak skutecznie pozbyć się oddechu palacza? Niezwykle ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Aby zniwelować nieświeży oddech, należy przynajmniej 2 razy dziennie dokładnie myć zęby i czyścić język. Używanie nici dentystycznej jest także niezwykle pomocne. Regularne jej używanie sprawia, że nieprzyjemny zapach przy nitkowaniu zębów stopniowo znika.

Warto też sięgać po antybakteryjne płyny do płukania ust. To skuteczny sposób na nieświeży oddech. Płukanki pomagają bowiem przywrócić naturalną florę bakteryjną jamy ustnej. Trzeba jednak pamiętać, że choć zabiegi higieniczne skutecznie maskują problem brzydkiego zapachu z ust, to niestety go nie rozwiązują. Tylko rzucenie palenia powoduje długotrwałe efekty w postaci świeżego oddechu. [3]

Rzucenie palenia – najskuteczniejsza droga do trwale świeżego oddechu

Zaprzestanie palenia to jedyny skuteczny sposób pozbycia się brzydkiego „oddechu palacza”. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Na szczęście istnieją efektywne w działaniu środki farmakologiczne, takie jak Recigar, który pomaga rozstać się z nałogiem. Zatem rzuć palenie z Recigarem i ciesz się świeżym oddechem! Na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Kiedy spodziewać się poprawy zapachu z ust po rzuceniu palenia?

Rzucenie palenia to pierwszy krok do przywrócenia świeżego oddechu. Po rozstaniu z nałogiem zaczynają zachodzić korzystne zmiany w jamie ustnej palacza. [10] Już po kilku dniach znika nieprzyjemny zapach z ust. Dochodzi do normalizacji pracy gruczołów ślinowych i zwiększenia ilości produkowanej przez nie śliny. Stopniowej poprawie ulega też mikrobiom jamy ustnej. Już po pięciu latach od wypalania ostatniego papierosa wraca ona do normy. Tym samym spada ryzyko próchnicy, chorób języka, przyzębia, czy też stanów zapalnych błony śluzowej. Nietrudno zatem zauważyć korzyści z rzucenia palenia dla jamy ustnej. Warto zatem rozstać się z nałogiem, aby móc cieszyć się nie tylko lepszym zdrowiem, ale też świeżym oddechem.

Zdrowy oddech i pewność siebie zaczynają się od decyzji o rzuceniu palenia

Palenie papierosów nie tylko niszczy zdrowie, ale jest też przyczyną brzydkiego zapachu z ust. Nieświeży oddech palacza bywa niezwykle krępujący, dlatego warto się pozbyć tego wstydliwego problemu. Maskowanie nieprzyjemnego zapachu z ust daje tylko doraźne efekty. Tylko rzucenie palenia sprawi, że nastąpi, trwała poprawa. Zdrowa jama ustna bez papierosów to najlepsza gwarancja świeżego oddechu!

Źródła:

  • [1] https://www.infodent24.pl/techdentpost/halitoza-skad-sie-bierze-przykry-zapach-z-ust-i-jak-z-nim-walczyc,120768.html
  • [2] https://www.medicover.pl/objawy/nieswiezy-oddech/
  • [3] https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/zeby-palacza-jak-palenie-papierosow-wplywa-na-zdrowie-jamy-ustnej-i-zebow/
  • [4] https://www.triodent.com.pl/palenie-papierosow-wplyw-na-zdrowie-jamy-ustnej/
  • [5] https://www.czytelniamedyczna.pl/1814,suchosc-jamy-ustnej-kserostomia-przyczyny-objawy-metody-leczenia-przeglad-pis.html
  • [6] https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/bitstreams/2ded905f-c289-44c5-81bb-d0c67fc873dc/content
  • [7] https://dent-krakow.pl/blog/halitoza-co-to-wszystko-co-musisz-wiedziec/
  • [8] https://pulsmedycyny.pl/system-ochrony-zdrowia/zdrowie-publiczne/gis-e-papierosy-to-narzedzie-marketingowe-przemyslu-tytoniowego-stosowane-po/
  • [9] https://www.infodent24.pl/scientdentpost/e-papierosy-zbadano-w-jaki-sposob-dewastuja-jame-ustna,125088.html
  • [10]https://www.biocodexmicrobiotainstitute.com/pl/mikrobiota-jamy-ustnej-znaczaco-zaburzona-pod-wplywem-palenia-tytoniu-zarazem-odporna