Nałóg papierosowy to bardzo nieprzyjemny towarzysz życia. Skutecznie rujnuje zdrowie nie tylko osoby, która codziennie pali, ale także wszystkich dookoła, którzy wdychają szkodliwy dym papierosowy. Pomocne w walce z uzależnieniem może być zaznaczenie w kalendarzu dwóch dni, których celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat szkodliwości palenia oraz przedstawienie skutecznych sposobów zerwania z nałogiem. To Światowy Dzień bez Papierosa oraz Światowy Dzień Rzucania Palenia. Kiedy je obchodzimy i co może z tego wyniknąć?
Spis treści
Światowy Dzień bez Papierosa i Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień bez Tytoniu (lub bez Papierosa) to stała data. Co roku obchodzony jest 31 maja. Natomiast Światowy Dzień Rzucania Palenia to święto ruchome. Obchodzimy go zawsze w trzeci czwartek listopada. W roku 2021 dzień ten przypadł na 18 listopada.
W kolejnych latach Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada na:
- 11.2022,
- 11.2023,
- 11.2024,
- 11.2025,
- 11.2026.
- 11.2027,
- 11.2028,
- 11.2029,
- 11.2030.
Z tej okazji na całym świecie przygotowywane są kampanie, infografiki oraz bannery reklamowe, nierzadko bardzo kontrowersyjne lub mocno uderzające w emocje. Wszystko to ma na celu przekonanie palaczy, że ich nałóg niszczy zdrowie i życie nie tylko im samym, ale także osobom dookoła – w tym rodzinie. To nie tylko problem tak zwanego biernego palenia, ale także tego, że palacze często nie panują nad swoimi emocjami, bywają drażliwi i agresywni, co zaburza prawidłową relację z najbliższymi.
Statystyki dotyczące palenia w Polsce
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24% Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia. Na szczęście liczba palaczy w Polsce maleje z roku na rok, co oznacza, że ludzie mają coraz większą świadomość skutków palenia, wśród których najbardziej niebezpieczne są nowotwory oraz choroby układu oddechowego.
Najwięcej nałogowych palaczy znajduje się w przedziale wiekowym 40–59 lat w przypadku mężczyzn oraz 30–39 lat w przypadku kobiet. Około 9% nastolatków w wieku 15–19 lat przyznaje się do regularnego palenia papierosów.
W całej Unii Europejskiej nałóg palenia dotyczy około 30% społeczeństwa. To ogromna liczba. Statystycznie na jednego palacza przypada 14 papierosów dziennie, a co 10. Europejczyk wypala aż do 20 papierosów w ciągu doby.
Jak skutecznie rzucić palenie?
Światowy Dzień bez Papierosa to idealny moment na to, aby zdecydować się w końcu na zerwanie z nałogiem. Najlepiej zrobić to przy pomocy nowych technologii oraz aptecznych preparatów. Marka Recigar przygotowała nie tylko wygodne tabletki z substancją aktywną, jaką jest cytyzyna, ale także specjalną aplikację na telefon – Rzuć palenie z Recigarem. Dzięki niej można na bieżąco monitorować postępy terapii i zapisywać oznaki poprawy.
Dodatkowo aplikacja przypomina o konieczności wzięcia tabletki i pomaga zerwać z nałogiem już w kilkanaście dni.
Ważne jest, aby palenie rzucać metodą małych kroków. Nagłe odstawienie używki może wywołać przykre dolegliwości uboczne i sprawić, że palacz wróci do nałogu.
Stopniowe rzucanie palenia sprawi, że organizm z większą swobodą będzie uwalniał się od potrzeby ciągłej stymulacji nikotyną, co może przyczynić się do skutecznego rzucenia palenia oraz zmniejszenia ryzyka powrotu do nałogu.
Aplikacja Rzuć palenie z Recigarem sprawia, że rzucanie palenia dzień po dniu jest prostsze, i pozwala na monitorowanie postępów, co dodatkowo poprawia samopoczucie i daje osobie uzależnionej poczucie, że robi krok w dobrą stronę.
Dzień bez papierosa – najważniejszy moment
Pierwszy dzień bez papierosa jest przełomowym, choć bardzo trudnym momentem w życiu każdej osoby uzależnionej od palenia. Jeśli do tej pory przerwa w pracy przebiegała w towarzystwie papierosa lub jeśli nikotyna leczyła codzienny stres kilkanaście razy dziennie, ograniczenie palenia to nie lada wyzwanie.
Zrezygnowanie z palenia na jeden dzień to ogromny krok w stronę zerwania z nałogiem, choć może temu towarzyszyć szereg nieprzyjemnych dolegliwości, wśród których wymienia się:
- rozdrażnienie
- nadmierny apetyt
- wahania nastrojów
- trudności w koncentracji
- drżenie dłoni.
Wszystkie te objawy w końcu ustąpią, a z odpowiednią pomocą można skutecznie je ograniczyć tak, aby nie wpływały negatywnie na codzienne czynności.
Pierwsze skutki rzucania palenia mogą być nieprzyjemne, ale już po kilku dniach można zauważyć wyostrzenie węchu i smaku oraz większą swobodę podczas oddychania. Miesiąc bez papierosa pozwala całkowicie uwolnić organizm od zalegającego dwutlenku węgla dzięki poprawie wymiany gazowej w płucach. Zwiększa się objętość płuc oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy układu oddechowego.
Jak zmienia się skóra palacza po rzuceniu palenia?
Szacuje się, że pierwsze efekty ograniczenia palenia są widoczne już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa. To w tym czasie normuje się ciśnienie krwi, wzrasta ilość tlenu we krwi, a dwutlenek węgla zaczyna stopniowo uwalniać się z organizmu.
Tak naprawdę wystarczy tydzień bez papierosa, aby zobaczyć pozytywne zmiany w swoim wyglądzie. Skóra stopniowo przestaje być szara i ziemista. Po zakończeniu terapii antynikotynowej cera staje się bardziej promienna, wygląda młodziej, znikają także niektóre przebarwienia.
W dymie papierosowym znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji smolistych, które przenikają w głąb skóry. Mogą one nie tylko wpłynąć negatywnie na jej wygląd, ale także na zdrowie, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób dermatologicznych, sprzyjając nawet szybszej progresji czerniaka. Dym tytoniowy wpływa także niekorzystnie na stan włosów i paznokci, dlatego po rzuceniu nałogu można zauważyć znaczną poprawę, co ma znaczenie zwłaszcza dla kobiet.
Bibliografia:
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi, Światowy Dzień Rzucania Palenia 2020, https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-2020 (dostęp: 19.11.2020).
- World Health Organization, World No Tobacco Day, https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day.
- Wojciech Stefan Zgliczyński, Palenie tytoniu w Polsce, „Infos” 2017, nr 14 (237), s. 1–4.