Czy wiesz, na czym polega wpływ dymu tytoniowego na sprawność fizyczną? Sprawdź, czemu palenie znacząco utrudnia uprawianie sportu.

Czemu palenie papierosów szkodzi zdrowiu?

Na przestrzeni lat przeprowadzono tysiące prac badawczych, które zgodnie stwierdzają, że palenie tytoniu nie przynosi właściwie żadnych korzyści, zamiast tego wyrządza szkody w zasadzie każdym układzie życiowym człowieka.

Wiele słyszy się o nowotworach (np. rak płuc, przełyku czy gardła) i innych poważnych schorzeniach, które zagrażają życiu (zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu), mniej natomiast wspomina się o doraźnych skutkach palenia papierosów. Należą do nich np. nieprzyjemny zapach z ust, słabsze odczucie smaku czy przebarwione zęby.

Nie można jednak pomijać niekorzystnego wpływu palenia tytoniu na kondycję i sprawność fizyczną. Już dawno minęły czasy, kiedy zawodowi sportowcy otwarcie przyznawali się do nałogu – dziś wiedza o tym, że narażenie na dym papierosowy znacząco zmniejsza możliwości fizyczne, jest powszechna.

Mimo to wciąż około 25% Polaków jest uzależnionych. W dymie tytoniowym znajduje się kilka tysięcy trujących substancji, których toksyczne działanie wpływa również na twoją codzienną formę.

Dym papierosowy i układ krążenia

W kontekście aktywności fizycznej bardzo istotny jest niekorzystny wpływ dymu tytoniowego na układ krwionośny. Przy zaciąganiu się papierosem zwiększa się częstość skurczów serca, a pochłaniany dwutlenek węgla utrudnia transport tlenu przez erytrocyty. To z kolei procesy niezbędne do tego, aby zapewnić odpowiednią regenerację organizmu oraz odżywienie tkanek. Dlatego też poprzez palenie papierosów dochodzi do pogorszenia kondycji na tle negatywnej modyfikacji hemoglobiny.

Im więcej hemoglobiny znajduje się we krwi, w tym więcej tlenu organizm może być zaopatrzony. Podczas długich biegów lub innych aktywności o zbliżonym charakterze (cardio) tlen jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśni.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami dym tytoniowy powoduje, że około 15% hemoglobiny przekształca się w karboksyhemoglobinę, która nie jest zdolna do przenoszenia tlenu. To z kolei prowadzi do szybszego odczuwania zmęczenia i obniżenia poziomu wytrzymałości, co ma szczególne znaczenie przy sportach wysiłkowych i wymagających utrzymania dużej intensywności.

Ponadto z powodu dymu papierosowego rośnie również poziom cholesterolu we krwi. Wszystko to zwiększa oczywiście ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak nadciśnienie tętniczy, miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca.

Ponadto u palaczy układ krążenia nie działa w optymalny sposób, co nabiera jeszcze większego znaczenia przy wysiłku fizycznym. Nie znaczy to jednak, że osoby palące powinny unikać aktywności fizycznej – wręcz przeciwnie, jest ona wskazana, aby poprawić kondycję i działanie układu krążenia. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia m.in. zawału serca czy zatrzymania krążenia.

Dym tytoniowy i mięśnie

Dym papierosowy niekorzystnie wpływa również na mięśnie. W czasie wysiłku komórki mięśniowe ulegają uszkodzeniom, lecz dzięki późniejszej regeneracji zwiększa się ich liczba – tak najkrócej można opisać budowanie tkanki mięśniowej. Aby jednak do tego doszło, niezbędna jest obecność substancji odżywczych. U osób palących papierosy nie tylko ich liczba jest mniejsza, lecz również wykazano mniejszą efektywność ich wykorzystania.

W wyniku tego palacze podczas np. treningów siłowych mogą uzyskiwać słabsze rezultaty, w tym również wizualne. Warto dodać, że dotyczy to zarówno mięśni bogatych we włókna czerwone, jak i białe.

Ponadto dym tytoniowy przyspiesza produkcję miostatyny – to substancja, która hamuje wzrost mięśni. Oprócz tego dym papierosowy wytwarza enzymy rozkładające białka mięśniowe. Wszystko to tworzy wyjątkowo niekorzystne warunki do regeneracji i rozrostu tkanki mięśniowej. Dlatego też osoby, które chcą poprawić swoją sylwetkę lub kondycję, powinny zacząć od rzucenia nałogu. Dzięki temu o wiele łatwiej i szybciej osiągniesz swoje cele na siłowni, bieżni lub boisku.