Podjęcie, a przede wszystkim wdrożenie w życie decyzji o rzuceniu palenia to jedna z najlepszych rzeczy, jaką palacz może zrobić dla siebie i swojego otoczenia. Zerwanie z nałogiem jest ogromnym krokiem w kierunku poprawy stanu zdrowia. Pozytywne zmiany odczuje w zasadzie cały nasz organizm. Niektóre skutki będziemy dostrzegać, stając rano przed lustrem, inne będą ,,widoczne” jedynie dla naszych komórek i organów wewnętrznych. Poznaj etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia.

Pozytywne skutki niepalenia

O negatywnych skutkach palenia tytoniu wie chyba każdy, nie tylko osoby uzależnione od papierosów. Znacznie mniej powszechna jest natomiast wiedza na temat skutków zerwania z nałogiem. A szkoda, bowiem te w długofalowej perspektywie są bardzo pozytywne. Oczyszczanie organizmu z tlenku węgla, odbudowa błony śluzowej żołądka czy regeneracja płuc są możliwe dzięki tej jednej decyzji i wcieleniu postanowienia w życie. Co więcej, zmiany w organizmie po rzuceniu palenia zaczynają zachodzić już nawet w pierwszych minutach od wypalenia ostatniego papierosa. Dlatego nie warto zwlekać z uwolnieniem się od nałogu. Im szybciej sami postanowimy przestać palić lub zwrócimy się z prośbą o specjalistyczną pomoc, tym szybciej zaczniemy oczyszczanie organizmu. Jak ono przebiega?

Pierwsze dni i tygodnie – pierwsze efekty

O korzyściach rzucenia palenia przekonują w zasadzie wszystkie publiczne instytucje zajmujące się ochroną zdrowia, poczynając od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak podaje WHO, pierwsze objawy oczyszczania organizmu można zaobserwować już w ciągu ok. 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa, a ich przejawem jest obniżenie ciśnienia tętniczego oraz tętna. Kiedy mijają kolejne godziny, zmniejsza się ilość tlenku węgla we krwi, a do komórek i tkanek dociera więcej tlenu. Wartości te osiągną normy po ok. 12 godzinach.

W kolejnych dniach zaczyna się proces odbudowy błony śluzowej żołądka, na którą dym papierosowy oraz nikotyna działają drażniąco. Równolegle rusza również proces oczyszczania płuc po paleniu, a także stopniowo poprawia się funkcjonowanie układu krwionośnego. Osoba, która niedawno zerwała z nałogiem, może dzięki temu w ciągu kilku tygodni zacząć odczuwać poprawę kondycji fizycznej. A to dopiero początek pozytywnych zmian.

Długofalowa wdzięczność organizmu

Wśród zmian, jakie zachodzą po rzuceniu palenia, jest jedna, którą byli palacze przejściowo mogą odczuwać niekorzystnie. Chodzi o występowanie kaszlu i duszności. Jeżeli jednak nie mamy do czynienia ze stanem chorobowym, jest to po prostu jeden z objawów regeneracji płuc po paleniu. Zdaniem ekspertów może on występować nawet przez kilka miesięcy, ale z czasem powinien ustąpić. Równolegle osoba, która rzuciła palenie, powinna także odczuć poprawę jakości oddychania dzięki zwiększeniu wydolności płuc.

Efekty zerwania z nałogiem są zazwyczaj również wprost widoczne na naszej twarzy. Wszystko dlatego, że nikotyna w organizmie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co zaburza proces regeneracji skóry. Stąd niedotleniona skóra może wyglądać na bardziej pomarszczoną, zniszczoną i starszą nawet o kilka lat. Na szczęście poprawa cery po rzuceniu palenia na ogół zaczyna być widoczna już po pierwszych miesiącach od zerwania z nałogiem. Innym efektem, jaki można czasami dostrzec gołym okiem, jest poprawa kondycji włosów i zębów. Oczywiście na starzenie się skóry oraz stan włosów mają wpływ i inne czynniki, jednakże wyeliminowanie jednego z nich z pewnością nie pozostanie obojętne dla naszego wyglądu.

Zmniejsz ryzyko poważnych chorób

Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Według badań rezygnacja z papierosów przynosi korzyści dla zdrowia bez względu na wiek palacza oraz na to, jak długo trwał w nałogu. Oczywiście, jeżeli już palimy, dla naszego zdrowia lepsze będzie jak najszybsze podjęcie decyzji o trwałym odstawieniu papierosów. Trzeba pamiętać, że palenie przyczynia się do wielu groźnych schorzeń – od chorób płuc, przez problemy układu krążenia, aż po cały szereg nowotworów. Zerwanie z nałogiem pozwala wyraźnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na te choroby.

Jak wskazują autorzy raportu Naczelnego Lekarza USA z 2020 r., rzucenie palenia przyczynia się do całego szeregu pozytywnych zmian zdrowotnych. Jednocześnie ma wpływ na ograniczenie ryzyka wystąpienia wielu chorób. Według raportu istnieją wystarczające dowody pozwalające stwierdzić, że rzucenie palenia zmniejsza ryzyko m.in. wystąpienia:

  • 12 rodzajów nowotworów;
  • chorób układu krążenia, w tym zawału serca i udaru mózgu;
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Szczególnie interesujące dane przedstawiono w przypadku ryzyka zachorowania na raka płuc. Okazuje się bowiem, że w ciągu 10–15 lat od rzucenia palenia osoba, która zerwała z nałogiem, ma dwukrotnie mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór niż osoba pozostająca w nałogu. Co więcej, badacze wskazują, że wraz z kolejnymi latami bez papierosów ta różnica staje się jeszcze wyraźniejsza

Przestań palić i żyj dłużej

Rzucenie palenia ma zarówno krótko-, jak i długofalowy wpływ na nasz organizm. Najważniejsze, że jest to wpływ pozytywny. Chociaż regeneracja organizmu byłego palacza trwa latami, zmiany zachodzące w naszym wyglądzie i samopoczuciu możemy dostrzec gołym okiem już po kilku miesiącach, a czasami nawet tygodniach od zerwania z nałogiem. Według szacunków naukowców osoba, która zdecydowała się rzucić papierosy w wieku 30 lat, może zyskać nawet 10 lat dodatkowego życia względem tej, która kontynuuje palenie. Są to oczywiście dane szacunkowe, na które mają wpływ również inne czynniki związane z naszymi wyborami życiowymi, warto jednak oczyścić siebie i swoje środowisko z papierosów, by cieszyć się dłuższym i lepszym życiem.

Bibliografia:

  1. Banks E., Joshy G., Weber M.F. i wsp. Tobacco smoking and all-cause mortality in a large Australian cohort study: findings from a mature epidemic with current low smoking prevalence. BMC Med 13, 38 (2015). https://doi.org/10.1186/s12916-015-0281-z
  2. Toll B. A., Rojewski A. M., Duncan L., Latimer-Cheung A. E., Fucito L. M., Boyer J. L., O’Malley S. S., Salovey P., Herbst R. S., Quitting Smoking Will Benefit Your Health: The Evolution of Clinician Messaging to Encourage Tobacco Cessation, Clin Cancer Res. 2014, Jan 15, 20(2), ss. 301–309.
  3. U.S. Department of Health and Human Services. Smoking Cessation: A Report of the Surgeon General. Atlanta, GA: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health, 2020.
  4. https://niespalajsie.wum.edu.pl/node/63, dostęp 08.02.2022 r.
  5. https://www.gov.pl/web/psse-slupca/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-tytoniu, dostęp 08.02.2022 r.
  6. https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/tobacco-health-benefits-of-smoking-cessation, dostęp 08.02.2022 r.