W jaki sposób zwiększyć szansę na rzucenie palenia? Jak przetrwać pierwsze dni bez papierosa i czemu tak naprawdę warto wyrwać się ze szponów nałogu?
Spis treści
Zalety rzucenia palenia
W szpony nałogu tytoniowego wpaść bardzo łatwo, o wiele trudniej natomiast sobie z nim poradzić. Bez wątpienia warto jednak podjąć próbę i rzucić palenie, co wiąże się przede wszystkim z korzyściami zdrowotnymi, a także wieloma innymi.
Największą zaletą jest oczywiście twoje zdrowie. Pozbywając się nałogu, zmniejszasz ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób ze strony układu krążenia, oddechowego czy nowotworów. Każdego roku w Polsce z powodu skutków działania dymu tytoniowego umiera około 70 tysięcy osób.
Co więcej, zależnie od przeprowadzonych badań, palacze żyją średnio krócej o około 8-20 lat. Gdy rzucisz palenie, skończą się problemy ze zniszczoną skórą czy włosami, nieświeżym oddechem i przebarwionymi zębami. Poprawi się także twoja kondycja – zapomnij o porannej zadyszce w drodze na autobus.
I w końcu – znaczną ulgę odczuje twój portfel. Przeciętny palacz wydaje każdego miesiąca kilkaset złotych na papierosy. Pamiętaj również, że twój nałóg szkodzi nie tylko tobie, ale i osobom w twoim otoczeniu, które są narażone na bierne palenie.
Sprawdzone sposoby na rzucenie palenia papierosów
W literaturze czy sieci można znaleźć mnóstwo metod pozwalających lub wspomagających porzucenie palenia. Bez względu na to, który sposób wybierzesz, za każdym razem cały proces składa się z tych samych czterech elementów, którymi są:
- podjęcie decyzji o rzucenie palenia,
- rzeczywiste rzucenie palenia,
- wytrwanie w postanowieniu,
- pozostanie osobą niepalącą.
Pierwszą próbę rzucenia palenia najczęściej podejmuje się samodzielnie w zaciszu domowym. Jeśli nie udaje się wytrwać w postanowieniu, wiele osób sięga po pomoc lekarską czy terapeutyczną, co jest dobrym pomysłem, jeśli faktycznie samodzielnie nie możesz sobie z tym poradzić.
Z pewnością warto jednak skorzystać z kilku rad, dzięki którym łatwiej pozbędziesz się nałogu. Świetnym sposobem jest nabycie jednego z dostępnych środków farmakologicznych pozwalających na łatwiejsze przejście przez pierwsze tygodnie bez papierosa.
Polecanym sposobem jest też znalezienie sprzymierzeńca w rzucaniu palenia – może być to lekarz czy psycholog, ale i przyjaciel lub znajoma, która także chce się wyrwać z nałogu. Wsparcie udzielane przez drugą osobę bywa w takich sytuacjach bardzo pomocne.
Koniecznie unikaj też kontaktu z dymem tytoniowym, np. nie przebywaj w pobliżu osób palących papierosy. Staraj się też zachować konsekwencję – przed rzuceniem wypisz wszystkie zalety na kartce, dzięki czemu dostrzeżesz, jak wiele możesz zyskać. Następnie ustal „dzień zero” i pod żadnym pozorem nie odkładaj go na potem.
Po rzuceniu papierosów dobrze również zmienić dietę i zadbać o aktywność fizyczną, bardzo częste jest bowiem przybieranie na wadze.
Jak rzucić nałóg? Popularne pytania
Poniżej przedstawiamy kilka popularnych pytań i odpowiedzi, które mogą pojawić się przy okazji rzucania nałogu tytoniowego.
Jak rzucić palenie i nie przytyć?
Nie ma jednej, najlepszej metody na rzucenie palenia. Na szczęście liczba sposobów pozbycia się nałogu jest ogromna, dzięki czemu z pewnością znajdziesz odpowiednią dla siebie. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku najważniejsza jest szczera chęć rzucenia palenia, samozaparcie i konsekwencja.
Aby zminimalizować ryzyko zyskania kilku dodatkowych kilogramów po rzuceniu palenia, chodź często na spacery i zacznij uprawiać jakiś sport. Zadbaj również o zbilansowaną dietę, ograniczając tym samym spożycie produktów wysokokalorycznych.
Jak wesprzeć osobę rzucającą palenie?
Podjęcie decyzji o odejściu z nałogu jest bardzo trudne, dlatego wsparcie bliskiej osoby może być nieocenione – nawet jeśli jest to osoba, która nigdy nie zapaliła papierosa. Należy pamiętać, aby nie wywierać presji, umieć słuchać i dodać otuchy w trudnych momentach. Z drugiej strony unikaj przesadnej motywacji czy stawiania warunków – nikt nie rzuci nałogu zamiast palacza.
Czy środki farmakologiczne (np. tabletki) pomagają rzucić palenie?
Jak najbardziej – tego typu produkty mogą być niezwykle pomocne. Zwróć jednak uwagę, że jeśli twoja decyzja nie będzie podjęta w sposób odpowiedzialny lub zabraknie ci motywacji, to żaden środek farmakologiczny nie rzuci papierosów za ciebie. Pamiętaj też, aby zawsze stosować je zgodnie ze wskazaniami z ulotki lub zaleceniami lekarza.