Sport i palenie papierosów to dla wielu osób kwestie nie do pogodzenia. Z jednej strony dbamy o kondycję, a z drugiej szkodzimy swojemu organizmowi. Co więcej, osoby palące nierzadko borykają się z problemami zdrowotnymi, które utrudniają im sprawne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Szybciej się męczą, a aktywność fizyczna jest dla nich bardziej obciążająca niż dla niepalących.

Jak palenie papierosów wpływa na aktywność fizyczną?

Wpływ palenia papierosów na zdrowie człowieka jest ogromny. Uzależnienie od nikotyny szkodzi zdrowiu nie tylko bezpośrednio, ale również pośrednio. Dlaczego? Otóż palenie papierosów jest czynnikiem, który może nas zniechęcać do podjęcia aktywności fizycznej. Podczas ćwiczeń fizycznych palacz o wiele łatwiej się męczy niż osoba wolna od tego nałogu. Już fakt szybszego zmęczenia może sprawiać, że palący rezygnują ze sportu.

Palenie papierosów powoduje negatywne zmiany w wielu układach, co przekłada się na pogorszenie kondycji całego organizmu. Palaczowi trudniej uprawiać sport, ponieważ substancje zawarte w papierosach osłabiają funkcjonowanie poszczególnych narządów. Płuca palacza są nawet trzy razy mniej wydolne od płuc osoby niepalącej. Z tego względu palący mogą mieć problemy z oddychaniem podczas wykonywania nawet mało wymagających ćwiczeń.

Papierosy mają także wpływ na stan mięśni, które są o wiele słabsze. Białko miostatyna, które z uwagi na palenie papierosów jest produkowane w znacznych ilościach, blokuje tworzenie nowych włókien mięśniowych, przez co trudno o wzrost i rozwój mięśni. Co więcej, miostatyna to substancja, której obecność w organizmie naturalnie zwiększa się wraz z wiekiem i towarzyszy postępującemu wyniszczaniu organizmu, typowemu dla procesów starzenia. Dodatkowo składniki papierosów sprzyjają produkcji w organizmie enzymów, które skutecznie rozkładają białka mięśniowe, co utrudnia uprawianie sportu czy rozbudowanie sylwetki. Mimo to dla wielu osób siłownia i palenie wzajemnie się nie wykluczają. Niestety, efekty pracy na siłowni szybko niwelowane są przez negatywny wpływ nikotyny.

U palaczy występuje o mniej więcej 30 procent wyższe tętno niż u niepalących. Jeżeli dołożymy do tego ćwiczenia fizyczne, serce może być bardzo obciążone. Palenie podnosi tętno, dlatego palacze powinni uważać podczas podejmowania aktywności fizycznych. Co istotne, palenie papierosów powoduje również zmianę składu krwi, przez co serce o wiele trudniej ją pompuje. Przekłada się to na osłabioną kondycję.

U palaczy łatwiej niż u niepalących o uszkodzenie kości, dlatego wiele aktywności fizycznych może skończyć się dla nich bolesnymi złamaniami. Palenie papierosów przyspiesza bowiem rozwój osteoporozy, a więc choroby, której istotą jest osłabienie struktury kości, co w konsekwencji zwiększa ryzyko złamań.

Rzucanie palenia a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna w trakcie rzucania palenia ma ogromny wpływ na zmniejszenie chęci sięgnięcia po papierosa. Już po 110 minutach treningu w ciągu tygodnia może zredukować nawyk palenia. Aby w czasie rzucania palenia zwiększyć wydolność płuc, warto wykonywać ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie, fitness, jazda na rolkach czy rowerze.

Co ciekawe, u wielu osób palących, które zaczynają biegać, widać następującą zależność: im więcej biegają, tym mniej palą. Wpływ biegania na rzucanie palenia jest więc ogromny – systematyczne bieganie sprzyja najpierw ograniczeniu papierosów, a potem również całkowitej rezygnacji z nikotyny. To napawa optymizmem i daje szansę na dłuższe życie. Warto wspomnieć, że zgodnie z badaniami 40 procent palaczy umrze przed 65. rokiem życia. W przypadku niepalących ten odsetek wynosi 15 procent.

Regeneracja organizmu po rzuceniu palenia następuje dopiero po kilku miesiącach, dlatego chcąc zminimalizować wpływ papierosów na organizm, warto rzucić palenie jak najszybciej. W pierwszym okresie po rzuceniu palenia poprawia się refleks, a płuca i inne organy stają się mocniejsze. Następuje ich regeneracja.

Palenie a wydolność organizmu ze względu na płeć

Do interesujących wniosków doszły polskie badaczki – Halina Milnerowicz, Mariola Śliwińska-Mossoń oraz Izabela Kasprzyk. Przeanalizowały one związek pomiędzy paleniem papierosów a sportem i wydolnością organizmu u kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że nikotyna we krwi zmniejsza sprawność fizyczną u obu płci. Dzienne palenie powyżej 10 sztuk papierosów istotnie obniża możliwości fizyczne kobiet oraz mężczyzn. Systematyczne palenie papierosów zmniejsza nie tylko wydolność płuc, ale również wytrzymałość – między innymi z tego powodu młodzi palacze o wiele gorzej wypadają w testach na sprawność fizyczną od swoich niepalących rówieśników.

Z tych samych badań można wyczytać, że na negatywne skutki kontaktu z dymem papierosowym narażone są nie tylko osoby palące, ale też bierni palacze. Wdychanie dymu prowadzi u nich do obniżenia wydolności fizycznej w stopniu porównywalnym do aktywnych palaczy.

O szkodliwości papierosów nie trzeba już informować nikogo. Nikotyna we krwi prowadzi do upośledzenia aktywności fizycznej. Mimo to wiele osób nadal trwa w nałogu, osłabiając swoją wydolność treningową.

Bibliografia:

  • Wsparcie żywieniowe pacjentów rzucających palenie, https://www.biziel.umk.pl/assets/files/Zywieniowe_wsparcie_palaczy.pdf
  • https://ncez.pzh.gov.pl/category/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-kostno-stawowego/
  • H. Milnerowicz, M. Śliwińska-Mossoń, Izabela Kasprzyk, Wpływ palenia papierosów na wydolność fizyczną u młodych kobiet, „Przegląd Lekarski” 2007, 64, 10, s. 656-659, https://www.researchgate.net/profile/Mariola-Sliwinska-Mosson/publication/5443941_Influence_of_tobacco_smoking_on_physical_efficiency_of_young_woman_part_I/links/55ae497e08aed9b7dcdd43a2/Influence-of-tobacco-smoking-on-physical-efficiency-of-young-woman-part-I.pdf
  • H. Milnerowicz, M. Śliwińska-Mossoń, Wpływ palenia papierosów na wydolność fizyczną u młodych mężczyzn, „Przegląd Lekarski” 2007, 64, 10, s. 660-663, https://www.researchgate.net/profile/Mariola-Sliwinska-Mosson/publication/5443942_Influence_of_tobacco_smoking_on_physical_efficiency_of_young_men_part_II/links/55ae498a08ae98e661a68e98/Influence-of-tobacco-smoking-on-physical-efficiency-of-young-men-part-II.pdf
  • Dorota Kaleta, Teresa Makowiec-Dąbrowska, Kinga Polańska, Elżbieta Dziankowska-Zaborszczyk, Wojciech Drygas, Palenie tytoniu i inne negatywne zachowania zdrowotne wśród osób czynnych zawodowo, http://www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/2009/1_2009/MP_1-2009_Kaleta.pdf
  • Wpływ palenia tytoniu na płuca, https://europeanlung.org/pl/information-hub/factsheets/wplyw-palenia-tytoniu-na-pluca/