Palący mężczyźni są narażeni nie tylko na groźne powikłania ze strony układu krążenia czy oddechowego, lecz również mogą mieć problemy płodnością i aktywnością seksualną. Dowiedz się, jak dym tytoniowy wpływa na zdrowie mężczyzny.

Szkodliwe skutki palenia tytoniu

Mogłoby się wydawać, że choćby podstawową wiedzę dotyczącą niekorzystnych efektów palenia tytoniu posiada każdy. Jednak wciąż w Polsce papierosy pali mniej więcej co czwarty mężczyzna. Albo więc wciąż świadomość zagrożeń wynikających z nikotynizmu jest zbyt mała, albo po prostu wiele osób lekceważy własne zdrowie i podwyższone ryzyko wielu schorzeń.

U osób palących papierosy pogorszeniu ulega m.in. kondycja skóry czy włosów, szybciej postępują procesy starzenia, często występuje również nieświeży oddech i przebarwione zęby. A to tylko najmniej groźne skutki palenia.

Z uwagi na kilka tysięcy szkodliwych i toksycznych substancji obecnych w dymie tytoniowym, drastycznie rośnie ryzyko wielu powikłań ze strony układu krążenia, jak np. zawału serca, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, miażdżycy czy udaru mózgu. Nie można zapomnieć również o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) oraz astmie.

Do najgroźniejszych należą jednak nowotwory. Szczególnie często u mężczyzn występuje rak płuc, a także rak krtani i rak przełyku. Wszystkie są bardzo trudne w leczeniu i charakteryzują się wysoką śmiertelnością. Oprócz tego nierzadkie są także nowotwory: jamy ustnej, gardła, wargi, wątroby czy nerek – choć nie w każdym przypadku to oczywiste, wielokrotnie są one wywołane właśnie poprzez długoletnie palenie papierosów.

Warto w tym miejscu dodać, że już kilka lat po rzuceniu nałogu ryzyko wystąpienia wymienionych schorzeń znacząco spada.

Palenie a aktywność seksualna i potencja u mężczyzn

Dym tytoniowy istotnie wpływa na libido, potencję i jakość nasienia u mężczyzn. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, około 115 tysięcy Polaków w wieku od 30 do 49 lat może cierpieć na impotencję będącą skutkiem palenia papierosów. Z uwagi na wpływ szkodliwych substancji na naczynia krwionośne, dochodzi do zmniejszenia ilości krwi dopływającej do prącia w czasie erekcji.

Sama nikotyna bardzo niekorzystnie oddziałuje natomiast na mechanizm zastawkowy, którego zadaniem jest utrzymanie erekcji. Oba czynniki sprawiają, że nierzadko trudniej wtedy o satysfakcjonujący stosunek.

Pary starające się o dziecko zwykle koncentrują się na matce – w końcu to w jej ciele rozwija się płód. Nie można jednak zapominać, że udane zajście w ciąży zależy w takiej samej mierze od kobiety, co mężczyzny. Eksperci i lekarze są zgodni, że z powodu palenia tytoniu spada jakość nasienia, a to jeden z kluczowych czynników decydujących o zapłodnieniu. Dym papierosowy prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu jąder oraz tworzenia się męskich gamet.

Ponadto plemniki mężczyzny są wrażliwsze na działanie czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a do tego zmieniają się następujące parametry nasienia:

  • ilość plemników – pod tym terminem należy rozumieć liczbę plemników obecną w pojedynczej dawce nasienia. Optymalna wartość waha się w granicach 20-300 mln/ml, jeśli ich liczba jest mniejsza niż 20 milionów, możliwe jest wystąpienie niepłodności. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, liczba plemników u palaczy spada o nawet ponad 20% w stosunku do mężczyzn niepalących;
  • ruchliwość plemników – czyli zdolność plemników do poruszania się. Gdy jest ona zbyt mała, plemniki nie mogą przeniknąć przez śluz szyjkowy dróg rodnych kobiety i dotrzeć do komórki jajowej. W wyniku palenia tytoniu ruchliwość plemników spada nawet o 13%;
  • morfologia plemników – czyli ich kształt, budowa i wielkość. Jeśli mają nieodpowiednią strukturę (np. są zbyt małe lub pozbawione witki), mogą nie doprowadzić do zapłodnienia. Plemniki mężczyzn palących mają również krótszy czas przeżycia.

Dość częste u palaczy są zaburzenia na tle hormonalnym, które wpływają niekorzystnie na płodność. Warto jednak uzupełnić, że samo palenie papierosów nie wywołuje bezpłodności w sposób bezpośredni, znacząco ją jednak obniża, a do tego tworzy warunki sprzyjające rozwojowi schorzenia.

Jeśli starasz się ze swoją partnerką o dziecko, koniecznie rzuć palenie jak najszybciej, aby zwiększyć szanse nie tylko na zajście w ciążę, ale i zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań poporodowych.